Bagaż podręczny i nadany w tanich liniach lotniczych

Podróżując tanimi liniami lotniczymi, musimy ściśle dostosować się do kilku zasad, zwłaszcza w kwestii bagażu podręcznego i nadawanego. Jakie wymiary powinny mieć poszczególne bagaże? Co wolno nam w nich przewozić, a czego nie? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek.

wizzair

Source: statigr.am via Eva on Pinterest

Na początek weźmy na tapetę jedną z najpopularniejszych tanich linii – Wizzair. Pasażerowie tych linii mogą przewozić:

– bezpłatnie 1 sztukę małego bagażu podręcznego o wymiarach 42x32x25cm (bagaż musi mieścić się pod siedzeniem podróżującego)

– za niewielką opłatą 1 sztukę dużego bagażu podręczny o wymiarach 56x45x25cm (bagaż musi zmieścić się w schowku nad siedzeniem)

– do 6 sztuk bagażu rejestrowanego

Zasada „jeden bagaż podręczny na pasażera” jest zawsze ściśle przestrzegana przez linie lotnicze Wizzair. Należy jeszcze w tym miejscu dodać, że bagaż podręczny, jaki wnosimy na pokład nie może ważyć więcej, aniżeli 10 kg.

Jeśli wymiary i ciężar bagażu przekraczają wymienione wyżej limity, należy traktować go jako bagaż rejestrowany. Za taki bagaż pobierana jest odpowiednia kwota pieniężna. Należy pamiętać, aby waga pojedynczego bagażu rejestrowanego nie przekraczała 32kg.

Jeśli chodzi o zawartość bagażu podręcznego, to ograniczeniom podlegają głównie płyny. Powinny one znajdować się w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml, nie więcej. Wszystkie pojemniki nie przekraczające 100 ml powinny znajdować się w przezroczystej, zamykanej torbie plastikowej o pojemności 1l i wymiarach 20x20cm. Takie torebki bez problemu można nabyć na lotnisku.

Jeśli chodzi o bagaż główny, to na pewno nie można przewozić w nim m.in. broni palnej, w tym także broni myśliwskiej i sportowej, materiałów wybuchowych, substancji łatwopalnych (z wyjątkiem alkoholu, lakierów do włosów, czy perfum), substancji trujących lub grożących infekcją, walizek i toreb dyplomatycznych z wbudowanymi urządzeniami alarmowymi, akumulatorami litowymi lub materiałami pirotechnicznymi.

wizzair

Source: airliners.net via Waldek on Pinterest

A jak kwestia bagażu wygląda u innego przewoźnika tanich linii – Ryanair?

Podróżując tymi liniami pasażer może przewozić:

– 1 sztukę bagażu podręcznego o wadze nie większej niż 10kg i wymiarach 55x40x20cm

– bagaż nadawany do luku o wadze do 15kg lub do 20kg

Podróżując liniami Ryanair trzeba pamiętać, aby wszelkie płyny znajdujące się w bagażu podręcznym były zapakowane do plastikowego opakowania wielokrotnego zamknięcia i znajdowały się w butelkach nie większych, niż 100ml. Co do przewożenia jedzenia w bagażu podręcznym, to nie ma tu większych ograniczeń. Warto jednak zadbać, aby jedzenie nie było w płynnej postaci, gdyż może zostać wyrzucone.

Bagaż ogólny z kolei nie może zawierać m.in. przedmiotów, które mogą spowodować zagrożenie dla samolotu lub ludzi w samolocie, farb, sztucznych ogni, żarówek energooszczędnych, artykułów samoodpalających się, trofeum z polowań i sprzętu do polowań, a także rzeczy wartościowych, jak pieniądze, biżuteria, metale szlachetne, telefony komórkowe, czy leki.