Biblioteka w Rumi – najpiękniejsza na świecie

Jak się okazuje mamy naprawdę wiele niezwykłych powodów do dumy. Jednym z nich jest… biblioteka w Rumii. Mieści się w budynku dworca i ma jak najbardziej adekwatną nazwę – Stacja Kultury. Biblioteka jest miejscem turystycznym dosłownie i nie tylko. Po pierwsze dworzec to lokalizacja zorientowana na podróże, ale na tym nie koniec…

dworzec
Niepozorny Dworzec i wyjątkowa Stacja Kultury
fot: gazetarumska.pl

Jak się okazuje niezwykła biblioteka została doceniona na arenie międzynarodowej. Zdobyła bowiem tytuł najpiękniejszej biblioteki na świecie. Stanęła do rywalizacji w prestiżowym konkursie Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design”. Ocenia się tu projekt wnętrza biblioteki. Prestiż konkursu to również fakt, iż jury to reprezentanci Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek (ALA – American Library Association) oraz Światowego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz (IIDA – International Interior Design Association).

stacja wnętrze
Wnętrze biblioteki
fot: iida.org

Stacja Kultura stanowi większość dworcowego budynku – zbiory mieszczą się na powierzchni ponad 1 tys. metrów kwadratowych. Można śmiało powiedzieć, że znajdziemy tu coś dobrego dla każdego – wypożyczalnię dla dzieci i dorosłych, czytelnię, pracownię plastyczną, fotograficzną, pomieszczenie dla organizacji pozarządowych i dwie sale konferencyjne.
Z uwagi na specyfikę lokalizacji jest to biblioteka otwarta dla wszystkich, można wypożyczać książki ale można też wpaść na chwilkę – np. na lekturę prasy. Niewątpliwie to produktywny i mądry sposób na spędzanie wolnych chwil w przerwie podróży. Trzykondygnacyjna biblioteka jest prawdziwą dumą, nie tylko lokalną. Aż trudno uwierzyć, że całkiem niedawno był to typowy, zaniedbany, bury obiekt dworcowy, nieco bardziej ożywiony w sezonie letnim. Oczywiście zainteresowanie tak oryginalną biblioteką jest bardzo duże. Ale o wiele więcej osób korzysta też z bibliotecznych filii (trzy w Rumii). Można śmiało powiedzieć, że nagrodzona Stacja Kultury to jeden z obowiązkowych punktów na liście miejsc, które warto zobaczyć tego lata.

biblioteka w rumi
Stacja Kultura
fot: iida.org