Finanse w podróży – bezpiecznie i praktycznie

Większość z nas na co dzień często korzysta z kart płatniczych, kredytowych. Gotówkę zostawiamy na mniejsze transakcje. A jak jest z naszymi finansami w podróży – stawiamy na banknoty czy na plastikowy pieniądz? A przede wszystkim – która opcja jest bezpieczniejsza i sprawdzi się podczas dalekich i bliskich wojaży?

karta w podróży Alior bank kontakt
Fot: independenttraveler.com

Oczywiście na ogół zabieramy kartę w podróż. Za lody na promenadzie zapłacimy raczej gotówką, ale inne wydatki często finansujemy za pomocą karty. Doświadczeni podróżnicy doradzają skorzystanie z tej formy płatności już na samym początku podróżniczych planów, czyli przy transakcji zawieranej z biurem podróży. Nie chodzi tu nawet o opłacalność czy lepsze warunki, ale o bezpieczeństwo. W przypadku problemów biura (bankructwa, nie wywiązania się z warunków umowy) usługa chargeback na karcie zapewnia nam odzyskanie środków po złożeniu reklamacji. Bezpieczeństwo związane z kartą w czasie urlopu to również możliwość zablokowania karty w razie jej zagubienia.

transakcja kartą alior bank kontakt
fot: Shutterstock

Oczywiście nie brakuje sceptyków, którzy powiedzą, że nie wszędzie zapłacimy kartą. Tak naprawdę miejsc, w których nie ma czytników, jest coraz mniej. Poza tym eksperci w kwestii finansów i podróżowania doradzają, aby zapewnić sobie odpowiedni zapas gotówki, najlepiej tyle, żeby spokojnie przetrwać co najmniej jeden dzień w miejscowości, kraju, w którym spędzamy urlop. Oczywiście zarówno gotówka, jak i karta powinny być odpowiednio „ukryte”, zabezpieczone. Najlepiej zabrać ze sobą dwie karty – wówczas jedną nosimy w portfelu, drugą trzymamy na „czarną godzinę”, schowaną w pewnym miejscu (np. na dnie walizki).

karta online Alior bank kontakt, kobieta płaci kartą przez internet
fot: Shutterstock

Karta w podróży to wygodne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak o tym, że podczas wojaży zagranicznych trzeba liczyć się z przewalutowaniem, a w niektórych krajach oznacza to dodatkowe, wysokie koszty. Należy zatem sprawdzić jak wyglądają umowy z lokalnymi bankami, ewentualnie zdecydować się na konto walutowe. Takie jak np. Kantor Walutowy w Alior Bank, będący połączeniem internetowego kantoru z opcją korzystania z karty.