Jaki ośrodek narciarski wybrać w Dolomitach? Praktyczne porady

Jeśli ktoś planuje wyjazd na narty w Dolomity to wcześniej warto dobrze zastanowić się, w który region narciarskich Włoch się wybrać. Nie ma przecież nic gorszego jak wybór mało atrakcyjnego miejsca do jazdy na nartach oraz wypoczynku. Jaki ośrodek narciarski wybrać we włoskich Dolomitach? Postaramy się udzielić kilku praktycznych porad, które pozwolą podjąć właściwą decyzję. 

Sprawdź rodzaje stoków narciarskich w okolicy – poziom trudności, a umiejętności        
Decydując się na wyjazd do Włoch na narty dobrze wcześniej sprawdzić ośrodki narciarskie oraz stoki w okolicach miejscowości, do której się wybieramy i dopasować poziom ich trudności do swoich umiejętności, ewentualnie umiejętności osób, które będą nam towarzyszyć. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z map, które najlepiej zobrazują panujące tam warunki atmosferyczne oraz opisy wszystkich tras narciarskich.

Należy pamiętać, że każdy region narciarskich Włoch, mimo wszystko różni się ilością i długością tras zjazdowych, sposobem przygotowania stoków do jazdy, a także ilością odwiedzających turystów. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli nie lubimy zatłoczonych stoków i stania w kolejkach do wyciągów. 

Odległość i dojazd do stoku   
Nie bez znaczenia jest odległość i dojazd do stoków z hotelu, czy ośrodka narciarskiego, w którym się zatrzymaliśmy. Oczywiście, że im bliżej mamy na stok tym lepiej. Dzięki temu nie będziemy tracili czasu na dojazdy w jedną jak i drugą stronę.

Jak spędzisz wolny czas? 
Włoskie Dolomity to bez wątpienia niezwykłe góry pełne koloru i nastroju, które znajdują się na północy Włoch i graniczą z Austrią. Jednak decydując się na wyjazd w Dolomity dobrze przed wyjazdem sprawdzić, gdzie można miło spędzić wolny czas, kiedy będziemy chcieli zrobić sobie przerwę po szusowaniu na przysłowiowych dwóch deskach. 

Wybierając się m.in. do ośrodka narciarskiego Paganella oprócz świetnych tras narciarskich w ciągu dnia można miło spędzić czas w Andalo. Na turystów czeka Centrum Wellenss Acqua Inn w sercu Narodowego Parku Adamello Brenta w Andalo, w którym można skorzystać z basenu, siłowni, sauny, oddać się relaksowi podczas zabiegów kosmetycznych, a nawet pojeździć na łyżwach. Z kolei w Palazzo Congressi organizowanych jest szereg imprez i wydarzeń kulturalnych dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

Atrakcje i rozrywki w okolicy 
Wyjeżdżając na narty w Dolomity oczywiście chcemy spędzić jak najwięcej czasu na fantastycznie przygotowanych stokach, aby nacieszyć oczy widokiem wspaniałych gór. Jednak każdemu zależy również, aby zobaczyć, coś więcej niż tylko górskiej szczyty. 

Ważną rolę odgrywają dodatkowe atrakcje i rozgrywki, z których skorzystać można w okolicach wybranego kurortu narciarskiego, a tych nie brakuje. Można odwiedzić lokalne muzea, popływać w basenach, pograć na specjalnie przygotowanych boiska w siatkówkę lub koszykówkę. Ponadto można spróbować innych sportów zimowych tj. carving, narciarstwo biegowe, narciarstwo alpejskie, czy snowboardu, a także spróbować swoich sił podczas górskiego spacer na rakietach. 

Nie brakuje także urokliwych restauracji, barów, gdzie można dobrze zjeść i rozgrzać się po godzinach spędzonych na stokach. W sklepach można zrobić zakupy najbardziej potrzebnych rzeczy oraz kupić pamiątki dla rodziny i przyjaciół.

Wyżywienie i usługi wliczone w cenę  
Wybierając się narty w Dolomity bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty biura podróży, które zajmuje się organizacją wyjazdów m.in. do najpopularniejszych ośrodków we Włoszech. 

Wykupując daną ofertę w cenę wliczone jest wyżywienie w hotelu, w którym zdecydowaliśmy się spędzić urlop. Śniadania i obiadokolacje serwowane są w hotelowych restauracjach. Ponadto dodatkowe usługi, które wliczone są w cenę to m.in. wellness dostępne tylko dla osób dorosłych, klub dla dzieci w wieku: 3-12 lat, dostęp do basenu we wcześniej ustalonych godzinach i wiele innych.

Lista najczęściej wybieranych ośrodków w Dolomitach     
Gdzie najlepiej wybrać się na narty do Włoch? Polecamy zdecydować się na  dwa ośrodki narciarskie Paganella i Folgaria-Lavarone. Ten pierwszy może pochwalić się 50 km różnorodnych i wspaniale przygotowanych tras oraz nowoczesnymi wyciągami. W centrum miasteczka są dwie stacje początkowe – 2 kolejki górskie Paganella 2001 i Valle Bianca. Można wybierać spośród 23 tras (10 łatwych, 13 średnich i 1 trudnej). Warto dodać, że z tras mogą korzystać osoby dopiero uczące się jazdy na nartach oraz te świetnie już jeżdżące. 

Do tego przy trasie i schronisku Dosson znajduje się Snow Park, gdzie znajduje się Winterpark, Andalo, Paganella Fun Park i Night Ski. Można tam miło spędzić czas nie tylko jeżdżąc na nartach. 

Kolejne cudowne miejsce do jazdy na nartach we Włoszech to teren narciarski Folgaria-Lavarone. Na płaskowyżu Alpe Cimbra znajdują się tereny przystosowane do zjazdów dla rodzin przez grzbiet górski w okolicach miejscowości Lavarone, Folgaria i Luserna. Łączna suma tras wynosi 101 km i przygotowane są one dla początkujących, średnio zaawansowanych, jak i zaawansowanych. Folgaria-Lavarone oferuje wiele parków rozrywki i snowparków dla wszystkich miłośników białego szaleństwa. 

Rodzinny wyjazd     
Hotele przystosowane są do potrzeb najmłodszych. Co więcej, dzieci nie będą mogły narzekać na nudę, ponieważ w kurortach przygotowywano dla nich mnóstwo atrakcji i animacji. Miejsca noclegowe usytuowane są tak, że nasze pociechy będą mogły uczyć się jazdy na nartach i szlifować swoje umiejętności na trasach o niskim stopniu trudności.

Ceny pamiątek we Włoszech nie są najtańsze, ale podpowiemy, gdzie najlepiej dokonać zakupów, aby przywieźć najbliższym do kraju drobny upominek. Podobnie sytuacja wygląda z cenami w restauracjach we Włoszech.