Kawiarnie literackie – podróże kulturalne
Podróże tematyczne to doskonały pomysł na urlopowe plany. Wędrujemy śladami wielkich podróżników, odkrywamy kulinarne atrakcje, zwiedzamy winnice, zamki itp. Wyprawa po najbardziej znanych kawiarniach literackich może być bardzo interesującym sposobem na poznanie pięknych miast, szczególnie, że wiele z nich mieści się oczywiście w Paryżu.
Literacki Paryż
Kawiarniane życie oznaczało niegdyś przesiadywanie nad filiżanką aromatycznego napoju i… tworzenie. Francuskie kawiarenki były inspiracją i miejscem powstania wielu znanych dzieł literackich. Przebywając w Paryżu na pewno warto na własne oczy zobaczyć te wyjątkowe i słynne lokale:
Cafe La Rotonde, Boulevard du Montparnasse, Paryż
To jedna z najbardziej znanych kawiarenek, w minionym stuleciu była ulubionym miejscem wielu pisarzy. Opisał ją Ernest Hemingway w „Słońce też wschodzi”. Ponadto bywali w niej Gertrude Stein, Francis Scott Fitzgerald czy T.S. Eliot.
Café du Dôme, Boulevard du Montparnasse, Paryż
Opisana w tej samej powieści Ernesta Hemingwaya, była jedną z pierwszych kawiarni na Montparnassie, szybko stała się ulubionym miejscem intelektualistów, takich jak F. Scott Fitzgerald, Harold Loebe, John Dos Passos.
La Coupole, Boulevard du Montparnasse, Paryż
Imponująca kawiarnia na kilkaset osób, otwarto ją w 1927 roku. Wśród gości pojawiali się tu m.in. Simone de Beauvoir czy Jean-Paul Sartre.
La Closerie des Lilas, Boulevard du Montparnasse, Paryż
Historyczne miejsce otwarte w 1847 roku w paryskiej dzielnicy Montparnasse, przy stolikach zasiadali tu Henry James, Lew Trocki, Gertrude Stein. Ernest Hemingway.
Les Deux Magots, Saint-Germain-des-Pres, Paryż
Jedna z ulubionych kawiarni Ernesta Hemingwaya. Bywali tu również inni legendarni artyści, np. Arthur Rimbaud, Simone de Beauvoir, André Gide, Jean Giraudoux, Jean-Paua Sartre’, Picass. Jest to z jedna z najstarszych kawiarni w Paryżu, dziś cel większości turystów odwiedzających miasto.
Cafe de Flore, Saint-Germain-des-Pres, Paryż
Przez wielu nazywana była drugim domem Hemingwaya. Od 1994 roku w Cafe de Flore wręcza własną nagrodę literacką – Prix de Flore. Otrzymują ją młodzi literaci francuskojęzyczni.
Nie tylko Paryż…
Oczywiście życie literackie to nie tylko stolica Francji. Kultowe kawiarnie znajdziemy np. w Rzymie, Padwie i Oslo:
Grand Cafe, Oslo
Grand Cafe znajduje się w Grand Hotelu Oslo, jest to miejsce znane intelektualistom z całego świata – tutaj odbywa się coroczny bankiet Nagrody Nobla. Niegdyś często przesiadywał tu Henryk Ibsen, Roald Dahl.
Antico Caffe Greco, Rzym
Bliska sercu Polaków, ponieważ na ścianie do dziś wisi tu portret naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Kawiarnia mieści się w pobliżu słynnych Schodów Hiszpańskich i może poszczycić się ponad 250-letnią historią, założono ją bowiem w 1760 roku. Gościła tak znanych pisarzy jak Lord Byron, John Keats, Henryk Ibsen czy Hans Christian Andersen.
Pedrocchi Cafe, Padwa
Jest zarówno jedną z najstarszych włoskich kawiarni, jak również jedną z największych na świecie. Bywało tu wielu cenionych intelektualistów, szczególnie cenili sobie to miejsce Lord Byron i Stendhal.