Mieszkanie na lato, weekend i urlopowy wypad

Wiele lat temu jeździło się na wczasy albo „prywatnie”. Do wyboru mieliśmy ośrodki wczasowe albo kwaterę. Sieć hoteli była raczej słabo rozwinięta i nie kojarzyła się z urlopowym wypoczynkiem. Dziś wybór jest ogromny i co ważne – bardzo różnorodny. Jedną z opcji, z której korzystamy coraz częściej, są apartamenty oraz mieszkania w Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, czyli od morza aż po Zakopane.

widok z okna na rynek Krakowa, przechodniów isukiennice
Widok z okna na Kraków
Fot: e-turysta.net

Argumentów za wynajęciem mieszkania na wakacje albo nawet weekendowy wypad jest wiele. Osoby, które decydują się na ten wariant wskazują przede wszystkim komfort – w czasie urlopu można czuć się „jak u siebie w domu”. Choć nie da się ukryć, że wiele apartamentów czy mieszkań wynajmowanych na wakacje, to naprawdę wysoki standard. Pojawiają się zatem opinie, że jest nawet lepiej niż u siebie w domu. Niewątpliwie wynajęcie mieszkania to bardzo dobra opcja dla tych, którzy podróżują rodzinnie, np. z dziećmi. W lokum, gdzie są dwie sypialnie, można wakacyjnie „zainstalować” dziadków i bez problemów wyskoczyć „na miasto” wieczorem. Dużym udogodnieniem jest także dostęp do kuchni, można przygotowywać posiłki na własną rękę, takie jak się chce i o dowolnej porze. Tu pojawia się kolejny aspekt, jakim są koszty. Wynajęcie na urlop mieszkania w Krakowie, Kołobrzegu czy w innej modnej miejscowości jest zdecydowanie tańsze niż pobyt w hotelu. Podobnie rzecz ma się, jeśli porównamy koszty własnego wyżywienia i restauracyjnych posiłków. Wśród atutów tej opcji wymienia się także możliwość poczucia się jak mieszkaniec miasta, miejscowości, którą wakacyjnie czy weekendowo odwiedzamy. Szczególnie, kiedy zdecydujemy się na lokum w pobliżu kultowych miejsc, takich jak chociażby krakowska Starówka.

piękny widok na starówkę Krakowa, knajpki, sukiennice, i przechodniów, turystów
Krakowska Starówka

Warto przy tej okazji wspomnieć o kwestiach, o których należy pamiętać wybierając mieszkanie na urlop. Oczywiście przede wszystkim pamiętamy, żeby korzystać tylko ze sprawdzonych obiektów. Chodzi tu zarówno o zweryfikowanie opinii poprzednich użytkowników, jak również wiarygodności samej oferty. Nie ma chyba nic gorszego niż fatalne warunki zamiast super mieszkania w Krakowie albo co gorsza – niż bycie nabitym w przysłowiową butelkę. Dlatego nie warto kusić się na okazyjnie tanie oferty, które mogą okazać się taką właśnie pułapką. Należy także przygotować się na to, ze wynajmujący oczekuje zaliczki, to z reguły warunek niezbędny. Dobrze, jeśli jest to raczej zadatek, niż zaliczka, gdyż w pierwszym wypadku mamy do czynienia z pojęciem potocznym, umownym, zaś zadatek to pojęcie umocowane w kodeksie cywilnym. Oznacza to, ze jeżeli je wynajmujący się wycofa, możemy dochodzić zwrotu nie tylko kwoty zadatku. Jeśli wynajmujemy mieszkanie od osoby prywatnej warto także podpisać umowę, zwłaszcza gdy będzie to dłuższy pobyt, np. cały wakacyjny lipiec. Taka umowa zawiera np.
– zasady wypowiedzenia umowy
– przedmiot najmu
– okres zawarcia
– wysokość zaliczki/zadatku
– należność oraz data jej uregulowania
– sposób rozliczenia za media

piękne jasne komfortowe i nowocześnie urządzone mieszkania Kraków
Komfortowe mieszkanie

Oczywiście działa dziś firm, które mają wiele apartamentów i mieszkań do wynajęcia w różnych miastach i dzielnicach. Ale nie brakuje również osób, które oferują np. na lato lokale mieszkalne. Na pewno więcej takich ofert znajdziemy w tych aglomeracjach, które są przez cały rok atrakcyjne dla turystów i przyjezdnych. Do takich miast na pewno należy Kraków. Takich nieruchomości na pewno warto poszukać w sprawdzonych serwisach internetowych.