Podróż busem z dzieckiem – jak się przygotować?

Każda dłuższa podróż z dzieckiem to wyzwanie – zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów oraz współpasażerów. Aby jak najlepiej przygotować się do drogi, należy zaznajomić się ze wszystkimi regulacjami i zasadami obowiązującymi u konkretnego przewoźnika oraz zapoznać się dokładnie z trasą i planowanymi postojami (ich ilością, miejscem, godzinami oraz długością). Zebraliśmy wszystkie informacje? Teraz możemy zacząć przygotowania do konkretnego wyjazdu! Jak podróżować z dzieckiem? Co powinno znaleźć się w bagażu podręcznym? Jakie przekąski sprawdzą się w czasie podróży? Na jakie dodatkowe udogodnienia może liczyć mały podróżnik i jego rodzice? Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną malucha? 

Długość trasy, a wiek dziecka

Człowiek XXI wieku to zdecydowanie człowiek podróżujący. Coraz intensywniej zwiedzamy, ale również częściej niż kiedykolwiek wcześniej migrujemy, zmieniając miejsce zamieszkania i pracy nawet kilkunastokrotnie w ciągu życia. Dzieci towarzyszą nam w większości tych podróży. Odpowiednio przygotowane dziecko jest w stanie przejechać z nami nawet kilkaset lub więcej kilometrów (w jednym ciągu, z standardowymi postojami). Coraz częściej wybieranym środkiem lokomocji są nowoczesne busy. Jak wygląda podróżowanie z niemowlęciem, jak z maluchem, a jak ze starszakiem? 

Podróż z niemowlakiem

Perspektywa podróży z niemowlakiem może przerażać świeżo upieczonych rodziców, choć najczęściej właśnie niemowlęta (zwłaszcza w pierwszym półroczu swojego życia) najlepiej znoszą długie podróże. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że tak małe dziecko do szczęścia potrzebuje naprawdę niewiele! Jeżeli zaspokojone zostaną jego dwie podstawowe potrzeby: głodu i bliskości mamy lub taty – maluch prawdopodobnie prześpi większą część trasy (dziecko do 6. miesiąca życia przesypia średnio 16-18 godzin na dobę). 

Niemowlęta w drugim półroczu swojego życia mogą być nieco bardziej absorbujące (liczba godzin przesypianych w ciągu doby spada do około 12-14). Dodatkowo pojawia się zdecydowanie intensywniejsza niż wcześniej potrzeba ruchu. Wciąż jednak to rodzic jest dla nich centrum świata, dlatego poświęcenie maluchowi 100% swojej uwagi najczęściej wystarcza, by skutecznie zająć go podczas podróży. 

A co z noworodkami? W ciągu pierwszego miesiąca życia najbezpieczniej będzie powstrzymać się od dalszych podróży. To czas na wzajemne oswajanie się noworodka z rodzicami oraz regenerację sił dla mamy po porodzie. Podróż z miesięcznym dzieckiem jest oczywiście możliwa i najczęściej nieuciążliwa (maleństwo śpi nawet 20 godzin na dobę!). Chęć wybrania się w dłuższą podróż z tak małym szkrabem warto zawsze skonsultować z pediatrą. 

Podróż z małym dzieckiem

Małe dziecko? Duże wyzwanie! Dzieci w wieku od roku do trzech lat mają ogromną potrzebę ruchu, której niezaspokojenie może skutkować rozdrażnieniem u malucha. Podróż z maluchem wymaga więc perfekcyjnego przygotowania i zaplanowania rozrywek dla dziecka, które pozwolą w interesujący sposób wypełnić czas spędzony w busie. Najlepiej wyposażyć malucha w specjalną torbę / walizeczkę (optymalnie taką, która będzie równocześnie stanowiła funkcjonalny blacik do zabawy), w której znajdą się m.in.: ulubiona przytulanka oraz angażujące akcesoria 

Możemy również wykorzystać elektroniczne gadżety, które pozwolą umilić maluchowi podróż. Bajki obejrzane na tablecie lub smartfonie oraz aplikacje z grami dopasowanymi do wieku brzdąca sprawią, że trasa będzie się zdecydowanie mniej dłużyła (urządzenia należy wcześniej przygotować, zwłaszcza jeśli nie chcemy podczas drogi korzystać internetu). Bardzo ważne będzie właściwe spożytkowanie postojów (o tym jak zagospodarować przerwy w trasie – przeczytamy niżej).  

Podróż z przedszkolakiem i uczniakiem 

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mają już dużo szersze spektrum stacjonarnych zabaw do wyboru. Jeśli odpowiednio je przygotujemy do podróży, może ona minąć całkiem spokojnie. Czas spędzony w drodze minie szybciej np. w towarzystwie ciekawej książki, różnego rodzaju książeczek z łamigłówkami i kreatywnymi zadaniami, czy ulubionej lalki bądź przytulanki, z którym dziecko będzie dzieliło się emocjami i wrażeniami z podróży. Tablet i smartfon zajmą nasze dziecko na dłuższy czas – korzystajmy z nich bez wyrzutów sumienia (w końcu chodzi o maksymalnie komfortowe przetrwanie podróży!). Podobnie, jak w przypadku młodszych dzieci, tak i tu bardzo ważne będzie odpowiednie wykorzystanie postojów. 

Wykorzystaj przystanki podczas trasy

Każda dłuższa trasa zaplanowana jest w taki sposób, by zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogli odpocząć. Przystanki trwają zazwyczaj około 30 minut, ale mogą być również krótsze lub dłuższe, np. te zaplanowane w porze obiadowej. Przewoźnicy starają się wybierać najbezpieczniejsze, czyste i maksymalnie atrakcyjne miejsca postojów, podczas których każdy uczestnik podróży będzie mógł bezproblemowo skorzystać z toalety, pospacerować i coś zjeść. Rodzice małych dzieci powinni wykorzystać przystanek podczas trasy na zabezpieczenie potrzeb higienicznych najmłodszych pasażerów (zmianę pieluchy) oraz zadbać o maksymalnie aktywne spędzenie czasu.

Jeżeli w miejscu postoju znajduje się plac zabaw – pozwólmy dziecku wykorzystać cały wolny czas na zabawę. Jeśli nie ma placu zabaw, znajdźmy bezpieczny kawałek terenu i zabawmy się w trenera, wuefistę i animatora w jednym. Krótka rozgrzewka i kilka zabaw ruchowych pozwolą poprawić samopoczucie, krążenie w organizmie i odpowiednio spożytkować nadmiar dziecięcej energii. Przed wyruszeniem w dalszą podróż koniecznie skorzystajmy z toalety! 

Bagaż – co zabrać w podróż z dzieckiem?   

Ilość i rozmiary bagażów, które możemy ze sobą zabrać do busa określa regulamin przewoźnika. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, bądź potrzeby zabrania dodatkowego sprzętu o niestandardowych wymiarach – najlepiej skontaktować się bezpośrednio z organizatorem danej podróży, co pozwoli na uzyskanie pewnych i szczegółowych informacji. Dorośli podróżujący z małym dzieckiem będą potrzebowali wygodnego fotelika, dopasowanego do wieku, wzrostu i wagi dziecka (wybrani przewoźnicy gwarantują wysokiej klasy foteliki dla dzieci w cenie biletu lub za dopłatą). Niezbędny może się okazać również wózek, który zmieści się w bagażniku każdego busa. 

Podręczna torba z najpotrzebniejszymi rzeczami

Każda osoba podróżująca busem ma prawo zabrać ze sobą podręczną torbę, w której przechowa dokumenty i pieniądze, ale również inne mniej lub bardziej ważne rzeczy, które ułatwią i umilą podróż. Co warto schować do podręcznego bagażu, jeśli naszym towarzyszem podróży jest dziecko?

  • przekąski i napoje – przeczytamy o nich niżej;
  • przytulankę oraz zabawki / gry – zgodne z wiekiem i zainteresowaniami dziecka; 
  • kocyk – będziemy nim mogli przykryć dziecko, podczas jazdy z włączoną klimatyzacją;
  • zapasowe ubranko – w razie nieprzewidzianych sytuacji, zamoczenia lub zabrudzenia ubrania malucha, będziemy mogli go szybko i sprawnie przebrać; 
  • przenośny przewijak i zapas pieluszek (jeśli podróżujemy z niemowlęciem) – idealnie sprawdzą się funkcjonalne torby dla rodziców, do których spakujemy wszystkie potrzebne nam rzeczy, a w razie potrzeby wykorzystamy ich dodatkowe funkcje (np. rozkładaną część do przewinięcie dziecka);
  • nawilżane chusteczki – to uniwersalny sposób na szybkie i wygodne usunięcie większości zabrudzeń, zarówno z buzi, czy rączek dziecka, jak i z zabawek, czy tapicerki fotelika;
  • płyn do dezynfekcji rąk – idealnie zastąpi w czasie podróży standardowe mycie rąk (np. przed posiłkami, przed karmieniem lub po przewinięciu dziecka);
  • podręczna śmietniczka – w tej roli najlepiej spełni się worek lub niewielka reklamówka, będziemy do niej mogli wrzucać na bieżąco wszystkie produkowane przez naszego szkraba śmieci (np. zużyte chusteczki higieniczne lub mokre, butelki po napojach itp.).

Bezpieczeństwo i udogodnienia dla dziecka

Rodziny podróżujące z dziećmi powinny wybierać przewoźników dysponujących flotą nowoczesnych, doskonale wyposażonych busów. Tylko oni będą w stanie zagwarantować najmłodszym pasażerom i ich opiekunom dodatkowe udogodnienia, które nie tylko sprawią, że cała podróż będzie wygodniejsza, ale również bezpieczniejsza. Do podstawowych udogodnień należą wysokiej klasy foteliki dla dzieci oraz łazienki na pokładzie busów, ale również możliwość wyboru optymalnego miejsca w busie (np. z widokiem na przednią szybę pojazdu, z optymalnie ustawionym nawiewem klimatyzacji lub w pobliżu toalety). Jeżeli mamy wątpliwości, czy dany przewoźnik oferuje interesujące nas udogodnienia – poszukajmy informacji na jego stronie internetowej lub skontaktujmy się z nim telefonicznie i zapytajmy o wszystkie szczegóły. 

Jedzenie i picie podczas podróży z dzieckiem

Żadna dłuższa podróż nie może się obyć bez… przekąsek i napojów! W podróży z małymi dziećmi doskonale sprawdzają się: chrupki kukurydziane oraz owoce (odpowiednio przygotowane przed podróżą), słodkie bułeczki, serki i musy w tubkach (do wyciskania), drobiowe kabanosy, czy paluchy serowe. Większość przedszkolaków z przyjemnością zje „dorosłą” kanapkę. Warto mieć również w zanadrzu ulubione żelki lub cukierki, po które sięgniemy w sytuacji kryzysowej. Do picia wybierzmy wodę, najlepiej w butelkach lub kubkach z systemem zapobiegającym rozlanie się napoju, a dla niemowląt i małych dzieci karmionych mlekiem – odpowiedni zapas mieszanki. 

Choroba lokomocyjna u dziecka. Co może pomóc?

Choroba lokomocyjna jest wynikiem niedojrzałości lub nadwrażliwości błędnika. Dysonans między tym, co rejestruje błędnik podczas jazdy samochodem, busem, czy autobusem (organizm dziecka nie porusza się), a tym, co rejestruje mózg (porusza się pojazd, w którym siedzi dziecko) może prowadzić do nieprzyjemnych zawrotów głowy, a także bólów brzucha i wymiotów. Jeżeli nasze dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, przed wyruszeniem w dłuższą trasę należy podać mu sprawdzony lek, który zlikwiduje lub zminimalizuje przykre dolegliwości. 

Warto również zadbać o odpowiednie miejsce w busie: najlepsze będzie siedzenie z przodu (w miejscu umożliwiającym patrzenie na drogę, na wprost przez przednią szybę pojazdu), nie „na kole” (miejsca znajdujące się bezpośrednio nad kołami pojazdu potęgują doznania związane z pokonywaniem wszelkich nierówności terenu), ze strumieniem chłodnego powietrza skierowanym na twarz dziecka (z klimatyzacji lub uchylonego okna). Nieodzownym atrybutem małego pasażera z chorobą lokomocyjną jest oczywiście torebka, do której będzie mógł w razie konieczności zwymiotować.