Urlop za wschodnią granicą i nauka rosyjskiego

Tropikalnych upałów szukamy na południu Europy albo na innych kontynentach, dziką przyrodę i niezdeptane przez turystów obszary zapewni Islandia, Norwegia czy północne regiony Francji. Kultura, historia? Po takie wrażenia jeździmy np. do Rzymu albo Aten. Jest jednak taki kraj, w którym znajdziemy praktycznie wszystko – piękne plaże i modne promenady, wielką kulturę, dziką przyrodę, góry, morza, słoneczne lato i mroźne zimy. Rosja, bo niej mowa, to destynacja coraz bardziej doceniana przez turystów.

Soczi fot: wikipedia
Soczi
fot: wikipedia

Można bardzo długo wymieniać atrakcje tego ogromnego kraju. Wystarczy jednak kilka najbardziej znanych „wizytówek”, aby zachęcić każdego do odwiedzenia naszego wschodniego sąsiada.
Oczywiście na pierwszy ogień może pójść stolica. Moskwa to największe miasto Rosji i całej Europy, jest też niekwestionowanym potentatem w dziedzinie kultury, nauki, edukacji, biznesu, a tym samym prawdziwą turystyczną perłą. Muzea, teatry, słynne na całym świecie miejsca, takie jak ulica Arbat, Teatr Bolszoj, Plac Czerwony, Kreml, to zaledwie przedsmak stołecznych atrakcji.

Moskwa Fot: pieknetapety.pl
Moskwa
Fot: pieknetapety.pl
Petersburg fot: Shutterstock
Petersburg
fot: Shutterstock

Obowiązkowym punktem podczas wizyty w Rosji jest Petersburg. To tu mieszczą się najbardziej znane muzea, w tym piękny Ermitaż. Tu możemy podziwiać słynne białe noce bez zmroku, np. spacerując brzegiem Newy.
Rosja to także przyroda, a na szczególną uwagę zasługuje Jezioro Bajkał, zwane Morzem Syberii – najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie oraz drugie pod względem wielkości jezioro azjatyckie.

Bajkał fot: Shutterstock
Bajkał
fot: Shutterstock

Kolejna perła to Kamczatka – najdalej na wschód wysunięta część Rosji, prawdziwy raj dla miłośników przyrody, kraina wulkanów (ok. 150 spośród których wiele jest nadal czynnych) i gejzerów oraz gorących źródeł.
Historię poznamy zwiedzając np. Kurhan Mamaja w Wołogradzie, znany z bitwy stalingradzkiej w czasie II Wojny Światowej. Upamiętnia ją m.in. statua Matki Ojczyzny.
Rosja to także coś dla ciała, czyli np. modny kurort Soczi nad morzem Czarnym. To nie tylko wiele możliwości spędzania czasu na zabawie, sportach czy relaksie, ale prawie stuprocentowa gwarancja pięknej, słonecznej pogody.

Biorąc pod uwagę fakt, że Rosja to prawdziwy kalejdoskop turystycznych barw i odcieni warto lepiej poznać język naszego wschodniego sąsiada. Szczególnie, że jest on coraz powszechniej używany również w kontaktach oficjalnych i biznesowych. Nauka rosyjskiego nie powinna być dla nas wielkim wyzwaniem, jest to jakby nie było jeden z języków słowiańskich. Zaglądając na stronę szkoły językowej empik, które oferuje również naukę rosyjskiego, możemy także dowiedzieć się, że jest to język używany przez około 145 milionów ludzi żyjących w Rosji. Taka liczba robi naprawdę wrażenie, a zatem przed, w trakcie i po urlopie za wschodnią granicą na pewno warto lepiej poznać ten piękny i melodyjny język.