Wycieczka do kolebki perfum i karnawału – bajkowa Wenecja

Któż z nas nie marzy o magicznej podróży do Wenecji. Malownicze, niezwykłe miasto kanałów, słynny, bajkowy karnawał, piękne maski weneckie, gondolierzy. To atrakcje, z którymi niezmiennie kojarzy się stolica regionu Wenecja Euganejska. Wszyscy znamy tak prestiżowe imprezy jak festiwal filmowy czy biennale sztuki współczesnej. Być może nie wszyscy wiedzą, że Wenecja jest również uznawana za kolebkę bogactwa zapachów, czyli uwielbianych przez kobiety perfum.

Wenecja/Fot. Shutterstock
Wenecja/Fot. Shutterstock

Nową atrakcją dla turystów licznie odwiedzających Wenecję jest Muzeum Perfum w Palazzo Mocenigo. Wśród białych kruków i perełek, które można tu podziwiać znajdują się m.in. pierwszy zbiór receptur sztuki perfumeryjnej z 1555 roku z ponad 300 przepisami i tajemniczymi formułami, przyrządy służące do spryskiwania się perfumami, w tym również  liczące kilkaset lat flakoniki ze szkła Murano. Muzeum to pięć pełnych aromatów sal, w których poczujemy nutę melisy, żywicy, bergamoty, szafranu, kardamonu, cynamonu, pieprzu, wanilii i gałki muszkatołowej. Goście usłyszą również, że dzisiejsze prestiżowe „Made in Italy” było niegdyś dumnym „Made in Venice”. Dowiedzą się także, że to właśnie w Wenecji zrodziła się idea, aby zapachowe olejki rozcieńczyć w alkoholu.

Muzeum Perfum. Fot. PAP/EPA/JULIAN STRATENSCHULTE
Muzeum Perfum. Fot. PAP/EPA/JULIAN STRATENSCHULTE

Oczywiście niezmiennie kuszącą i godną uwagi atrakcją jest karnawał wenecki. Wielbiciele perfum i masek weneckich mogą wybrać się na kilkudniową wycieczkę, w pierwszych dniach marca 2014r. Dzięki wyszukiwarce można znaleźć naprawdę tanie bilety – poniżej 700 PLN w obie strony

 Niestety wiadomo również, że to niezwykłe miejsce jest zagrożone, ze względu na sukcesywne podtapianie. A zatem warto odwiedzić Wenecję – miasto, które dzięki swojej wyjątkowej architekturze i lokalizacji znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.