Zmęczenie organizmu i jak zaplanować urlop

Nie bez powodu każdej osobie pracującej przysługuje określona ilość dni urlopu w ciągu roku. Wraz z ilością przepracowanych lat rośnie także ilość urlopowych dni. Nie od dziś wiadomo, że zmęczenie organizmu to nie tylko subiektywne odczucie, które należy „przewalczyć” i działać dalej. Może być to sygnał wielu stanów, sytuacji, na które zawsze należy zwrócić uwagę. Ponadto uczucie zmęczenia jest niekorzystne także z punktu widzenia pracodawców – wiadomo przecież, że wraz ze wzrostem zmęczenia spada efektywność pracownika.

zmęczenie w pracy
Fot: Shutterstock

W kontekście planowania urlopu kondycja, samopoczucie, ewentualne zmęczenie mają ogromne znaczenie. Mówiąc wprost – urlop, wolne dni, długie i zwykłe weekendy są po to, aby odpocząć, zregenerować się i zadbać o siebie. Szczególnie, że nawet definicja zmęczenia mówi nam, że „to przejściowe zmniejszenie zdolności do pracy spowodowane przez brak rezerw energetycznych”. Przy czym należy pamiętać, że im bardziej bagatelizujemy objawy zmęczenia senność, apatię, osłabienie, spadek nastroju itp., tym bardziej owa „przejściowość” traci na aktualności. A zatem zaniedbania w tym zakresie mogą niestety prowadzić do eskalacji złego samopoczucia i przewlekłego zmęczenia.

zmęczenie
Fot: Shutterstock
Przetrenowanie

Ze względu na to, że zmęczenie organizmu może być również wywołane brakami mikroelementów, składników odżywczych, witamin, złą dietą, duże znaczenie ma suplementacja. Zaglądając na stronę cenionego suplementu VigorUp znajdziemy wiele istotnych informacji właśnie na temat uczucia zmęczenia w różnych stadiach i z różnych przyczyn. Bo trzeba wiedzieć, że na stan zmęczenia i senności może wpływać wiele czynników. Od przepracowania czy przetrenowania, przez przebyte infekcje aż po poważne problemy takie jak anemia, depresja, schorzenia nerek czy tarczycy.

zła dieta
Fot: Shutterstock
Zła dieta również sprzyja przemęczeniu

Również w tym kontekście zaplanowanie urlopu ma kluczowe znaczenie. Przemęczeni przepracowani w dużej korporacji znajdziemy wytchnienie np. pod przysłowiową gruszą, w domy z widokiem na górskie pejzaże czy też relaksując się aktywnie (na nartach, pieszych wycieczkach itp.). Problemy zdrowotne mogą być przesłanką do wypoczynku w sanatoriach czy uzdrowiskach. Długie godziny za biurkiem, nadgodziny w biurze to często wskazanie do zorganizowania wspólnej, rodzinnej eskapady z dala od wielkich miast i modnych kurortów, zaplanowanie czasu, który spędza się tylko z najbliższymi.

vigorup
fot: vigorup.pl