Podróż i nocleg w jednym, czyli camping i caravaning w Polsce
Urlopowe eskapady to nie tylko wyjazdy do hoteli, pensjonatów czy ośrodków wczasowych. Coraz więcej osób wybiera camping, caravaning jako formę podróżowania oraz pobytu w wybranym miejscu. Dziś zwolennicy takiej opcji mogą wybierać między turystyką namiotową, caravaningową i motocaravaningową (imponujące campery).
Rozważając możliwość podróżowania i noclegowania pod chmurką należy poznać zagadnienie zarówno od strony formalno – prawnej, jak i możliwości jakie otwierają się przed turystami. Przede wszystkim istotna jest definicja zgodna z przepisami prawa. Mówi ona o tym, że campingi, tak jak i hotele, motele, pensjonaty, domy wycieczkowe i schroniska zaliczane są do obiektów hotelarskich. A zatem, campingi to obiekty strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach, samochodach mieszkalnych i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków, parkowanie samochodów, a także świadczące usługi związane z pobytem klientów. Obiekty te mogą dodatkowo umożliwiać nocleg w domkach turystycznych lub innych obiektach stałych.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o campingach? Otóż podobnie jak inne obiekty są podzielone na poszczególne kategorie według różnych kryteriów:
1. Kryterium wyposażenia i zakresu świadczonych usług na kategorie oznaczone gwiazdkami: od jednej gwiazdki – najniższej kategorii, do czterech gwiazdek – najwyższej kategorii.
2. Kryterium warunków organizacji:
a) samodzielne,
b) przy obiektach (hotelarskich lub ośrodkach wypoczynkowych, agroturystycznych., w których wiele urządzeń jest wspólnych dla ośrodka i campingu).
3. Kryterium lokalizacji:
a) pobytowe,
b) miejskie,
c) przelotowe.
4. Kryterium wielkości:
a) małe (do 200 miejsc noclegowych),
b) średnie (od 201 do 450 miejsc noclegowych),
c) duże (powyżej 450 miejsc noclegowych).
Podróżujący po Polsce mogą korzystać z szerokiej sieci campingów w całym kraju – w Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu zrzeszonych jest ponad 200 obiektów, spośród których ok. 80% to sezonowe, letnie campingi, a reszta – całoroczne. Warto wiedzieć, że ok. 30% campingów umożliwia także nocleg w stałej bazie, czyli w domkach czy pokojach gościnnych.
Odpowiednie miejsce i informacje temat caravaningu można znaleźć za pośrednictwem PFCC, które wydaje m.in. publikacje takie jak przewodnik „Campingi w Polsce” oraz mapa „Polska Mapa Campingów”. Zawsze aktualną wiedzę zapewnia też strona internetowa Federacji (pfcc.eu).
Ciekawostką godną uwagi jest fakt, iż od 1965 roku PFCC organizuje konkurs, w którym nagrodą jest tytuł „Mister Camping”. Od dłuższego czasu liderami zestawienia najlepszych campingów są camping nr 194 „Wiking” w Dziwnówku, Łeba – z campingiem nr 41 „Ambre” i campingiem nr 51 „Leśnym” oraz camping nr 78 – „Baltic” w Kołobrzegu.