Bieszczady dla całej rodziny

Nie bez powodu mówi się, że Bieszczady to najpiękniejszy region w Polsce. Z drugiej jednak strony są uważane za cel wypraw prawdziwych piechurów, wielbicieli niedostępnych zakątków. Tymczasem bieszczadzkie plenery i miejscowości to wręcz wymarzone miejsca dla całej rodziny, również dla dzieci i to w każdym wieku.

Fot: Shutterstock
Fot: Shutterstock

A zatem przyjrzyjmy się bliżej choć kilku atrakcjom zlokalizowanym w bieszczadzkich krajobrazach. Takim, które bez wątpienia zachwycą i małych i dużych.

Jeśli Bieszczady to na pewno Jezioro Solińskie słusznie nazywane Bieszczadzkim Morzem. Zapewne większość turystów od razu skojarzy liczne odnogi tego jeziora z morskimi fiordami i zatokami. Jezioro jest efektem przedzielenia rzeki San sztuczną zaporą, która robi ogromne wrażenie. Odwiedzając słynną zaporę warto zdecydować się na rejs spacerowym statkiem, a dla śmiałków idealną formą będzie poznawanie jeziora z kajaka, łódki, żaglówki, albo na rowerze wodnym. Na turystów czeka tu również prawdziwa feeria straganów, kramów porównywana ze słynnymi Krupówkami.

Jez. Solińskie, fot: Shutterstock
Jez. Solińskie, fot: Shutterstock

Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa to kolejny przykład atrakcji cenionej przez wszystkie pokolenia. Zbudowana dla transportu drzewa jeszcze przed I wojną, dziś służy turystom i zapewnia im fascynującą podróż wśród malowniczych bieszczadzkich krajobrazów. Główna stacja mieści się we wsi Majdan, a pociągi kursują do Balnicy i na przełęcz Przystup.

Bieszczady to oczywiście słynne Połoniny, czyli wysokogórskie łąki z widowiskowymi, falującymi wysokimi trawami. Podziwiając rodzinnie połoniny warto zajrzeć do Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Jest to małe schronisko, do którego dotrą nawet mało doświadczeni piechurzy.

Żubry kojarzą nam się przede wszystkim z Białowieżą. Tymczasem okazuje się, że te majestatyczne zwierzęta zamieszkują również bieszczadzkie plenery. Pokazowa zagroda żubrów mieści się w Mucznem, a ogromnych „lokatorów” można podziwiać z dwóch platform widowiskowych. Warto wiedzieć, że zwierzęta przebywają w zagrodzie tylko kilka miesięcy, a następnie dołączają do wolnego stada.

Żubry w Mucznem, fot: Shutterstock
Żubry w Mucznem, fot: Shutterstock

Oczywiście to tylko niektóre bieszczadzkie atrakcje. A zatem planując pobyt w tym niezwykłym regionie warto dokładnie poznać mniej i bardziej znane miejsca, lokalne skarby, ciekawostki i tradycje.