Bezpieczne, rodzinne podróże

Sformułowanie bezpieczna podróż może mieć wiele znaczeń – od poznania celu podróży, przez środek komunikacji, po wybór biura turystycznego. Zawsze wskazana jest staranna i przemyślana organizacja oraz znajomość regionu, zwłaszcza w przypadku podróży do krajów o odmiennej kulturze. Szczególnych przygotowań wymaga na pewno wyjazd z dzieckiem za granicę. Oto kilka praktycznych wskazówek, które należy zapamiętać planując udane wakacje dla naszych pociech.

źródło:grecos.pl
źródło:grecos.pl

Bardzo cenna wskazówka dla rodziców, którzy organizują wyprawę juniora z innymi członkami rodziny czy też przyjaciółmi – w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest notarialnie potwierdzona zgoda na podróż dziecka. Czy to z dziadkami, ciocią czy też ze znajomymi. W przypadku zagranicznych wojaży może to uchronić turystów przez nieprzyjemnymi konsekwencjami. Specyficzna sytuacja dotyczy dzieci małżeństw mieszanych, w których ojciec jest muzułmaninem. Wówczas mama, podróżująca z pociechą do krajów takich jak np. Egipt, Maroko czy Turcja, potrzebuje potwierdzonej notarialnie pisemnej zgody ojca.

Planując wyjazd w przemiłym towarzystwie dzieci, warto również zajrzeć na stronę Rzecznika Praw Dziecka, gdzie znajdziemy wiele praktycznych wskazówek oraz informacji dotyczących bezpieczeństwa dziecka w czasie wakacji, w różnych sytuacjach.

Pamiętajmy – dobrze zorganizowana i zaplanowana podróż to udane wakacje dla całej rodziny.