Co zrobić jeżeli zostaniemy okradzeni za granicą?

Czasami podróż marzeń może w mgnieniu oka zamienić się w turystyczny koszmar, jedną z najgorszych możliwości jest okradzenie ze wszystkich dokumentów i pozbawienie jakichkolwiek środków na powrót do kraju. Co możemy zrobić jeżeli przydarzy nam się takie fatalne zrządzenie losu?

Polscy obywatele przebywający poza granicami naszego kraju mogą liczyć na pomoc konsulatu. Konsul może ułatwić nam kontakt z bliskimi, którzy mogą na jego konto przelać nam pieniądze za pomocą przelewu bankowego albo transferu pieniężnego. Konsul może również przekazać poszkodowanemu kwotę, jaka została wpłacona na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeżeli poszkodowany nie ma rodziny ani znajomych, to konsul może mu udzielić pomocy finansowej, pozwalającej na powrót do kraju najtańszym dostępnym środkiem transportu – pod warunkiem, że zobowiążemy się zwrócić pieniądze po powrocie do ojczyzny.

Pomoc konsula może czasem okazać się jedyną możliwością wyjścia z trudnej opresji, dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem, gdzie  znajduje się biuro konsularne najbliższe miejsca do którego się udajemy. W Państwach, w których Polska nie ma swojego przedstawicielstwa możemy skorzystać z placówek dyplomatycznych krajów Unii Europejskiej.