Dni Wiednia w Krakowie

Wiedeń od zawsze uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Warto jednak wiedzieć, że jest to także najlepsze na świecie miejsce do życia. Nie jest to wydumana czy romantyczna teoria wielbicieli walców Straussa, ale teza potwierdzona wynikami cenionego rankingu – zgodnie z raportami doradczej firmy Mercer stolica Austrii już ósmy raz z rzędu zdobywa taki właśnie prestiżowy tytuł.

czerwona ulotka z ziejącym ogniem bazyliszkiem informująca o dniach wiednia w krakowie
Fot: eurocommpr.pl

Bez wątpienia Wiedeń to wyjątkowe miasto. Niewiele jest takich miejsc, w których historia przeplata się z nowoczesnością, ale taką skrojoną na miarę potrzeb ludzi. Oznacza to np., że w mieście Bethovena i słynnego tortu Sachera dba się o ekologię i naturalne środowisko. Świadczą o tym chociażby wszechobecne i dostępne rowery, imponująca ilość terenów zielonych, które w Wiedniu nie mogą stanowić mniej niż 50% powierzchni miasta.

zieleń krakowa widziana z lotu ptaka
Fot: Shutterstock

Wszyscy wiemy, że Wiedeń to miasto najpiękniejszych dźwięków, stolica muzyki. Warto jednak mieć na uwadze, że nie sama klasyką Wiedeń żyje. Słynie także z ogromnych imprez, takich jak chociażby „Rock in Vienna”, który w tym roku odbędzie się na początku czerwca. Wystąpią na nim m.in. takie gwiazdy jak Die Toten Hosen, Kings of Leon, czy House of Pain. Niedługo potem, bo w dniach 23-25 czerwca, odbędzie się kultowa już impreza – największy europejski festiwal pod gołym niebem, czyli 33 edycja „Donauinselfest”.

wiedeń - widok na pałac i fontannę
Fot: Shutterstock

Wszyscy, którym Wiedeń mógłby zawrócić w głowie mogą poznać bliżej to fascynujące miasto za sprawą organizowanych w Krakowie „Dni Wiednia”. Od 24 do 25 marca na Placu Szczepańskim można było odwiedzić multimedialny pawilon przybliżający najpiękniejsze zakątki Wiednia. Natomiast w dniach 3-5 kwietnia odbędą się bardzo interesujące eventy, spotkania, które na pewno przybliża Krakowianom i turystom specyfikę austriackiej metropolii. W ramach „Dni Wiednia” zaplanowano m.in.:
• inaugurujący koncert Parov Stelar Trio w Centrum Kongresowym ICE Kraków (electro swingu i nu jazz),
• przekazanie Krakowowi miejskich sof zwanych „Vienas” – komfortowe siedziska, charakterystyczny element dzielnicy muzealnej MuseumsQuartier,
• dwudniowa konferencja pod hasłem „Innowacyjne Miasta”, w programie przewidziano panele, wykłady i warsztaty poświęcone np. transportowi publicznemu, organizacji imprez masowych, idei „smart city” oraz start up’om.

viennas - rynek
Fot: austria.info

Dni Wiednia organizowane są po raz pierwszy. Jest to niewątpliwie znakomita okazja, aby odwiedzić Kraków i pokusić się o zaplanowanie wycieczki do stolicy Austrii.