Jak robić idealne zdjęcia podczas podróży?

Przed nami sezon wakacyjnych wyjazdów i podróży. Zwiedzając i poznając nowe miejsca chcemy zapamiętać jak najwięcej. Niestety, pamięć ludzka bywa ulotna. Dlatego warto zabrać ze sobą aparat. Zdjęcia z podróży to doskonała pamiątka na lata, do której przyjemnie jest powrócić. Zwłaszcza, jeśli wyjdą udane – wyraźne, dobrze skadrowane i po prostu ciekawe. Jak robić takie zdjęcia?

Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne. Nie wymaga również posiadania nowoczesnego sprzętu wysokiej klasy. Wystarczą jedynie podstawy wiedzy na temat fotografowania, trochę kreatywnych pomysłów oraz spora doza dobrej zabawy, by twoje zdjęcia z podróży prezentowały się doskonale. Przedstawiamy sprawdzone rady i podpowiadamy, na czym warto się skupić.

dzieci nad bałtykiem

Interesująca kompozycja to podstawa

Jeśli zależy ci na tym, by twoje zdjęcia były naprawdę interesujące, postaraj się pobudzić swoją kreatywność. Nie ma bowiem nic gorszego niż kilkadziesiąt zdjęć, które wyglądają podobnie mimo tego, że zostały zrobione w zupełnie innych miejscach. Dlatego też zanim zrobisz zdjęcie, rozejrzyj się wokół siebie i wybierz interesujące miejsce lub obiekt, na którym chcesz się skupić.

Jeśli fotografujesz bliską ci osobę, pamiętaj, że wcale nie musi stać sztywno na środku. Sprawdź jak wygląda kadr, jeśli to właśnie ciekawy obiekt znajdzie się w centrum kompozycji. Eksperymentuj – rób zdjęcia z góry, na leżąco lub przykucnij. Warto również podzielić sobie w myślach obraz trzema pionowymi oraz poziomymi liniami. To, co najciekawsze, powinno znaleźć się w miejscach, w których się przecinają.
romantyczny wieczór we dwoje

Punkt drugi – odpowiednie światło

Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem dobrej fotografii, jest światło. Bez niego stworzenie dobrego zdjęcia jest niemożliwe. Podstawowa zasada jest prosta – zawsze staraj się wykorzystać naturalne źródła światła. Lampy błyskowe bywają pomocne, ale mogą też zepsuć ciekawe zdjęcie. Nawet po zmroku wykorzystuj znajdujące się w lokalach lampy, neony czy światło ulicznych latarni. Efekt będzie znacznie ciekawszy.

Warto pamiętać również o tym, że zbyt intensywne światło nie jest wcale dobrym rozwiązaniem. Jeśli kadr będzie zbyt oświetlony, zdjęcie wyjdzie płaskie i nijakie. Nie warto obawiać się cienia – sprawia on bowiem, że zdjęcie staje się trójwymiarowe i bardziej ciekawe. Pamiętaj również o tym, żeby fotografując osoby wykorzystywać światło przednie – pozwala to na ukrycie wszelkich niedoskonałości np. skóry.

zdjęcia z perspektywy

Perspektywa ma znaczenie

Perspektywa to jedno z najważniejszych narzędzi każdego fotografa. Warto więc ją wykorzystywać. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Na początek wystarczy zapamiętać, że istnieją ciekawsze sposoby uwieczniania obiektów, niż fotografowanie ich z przodu, z pozycji stojącej. Czasem wystarczy przykucnąć, by wydobyć z zabytku jego piękno i zaciekawić odbiorcę zdjęcia.

Pamiętaj, że im dalej od aparatu znajduje się obiekt, tym wydaje się mniejszy, co można wykorzystać w zabawny sposób np. fotografując znane obiekty, które mogą „zmieścić się” na naszej dłoni. Warto również eksperymentować z ograniczeniem ostrości, dzięki czemu obiekt na pierwszym planie będzie rozmyty, zaś te znajdujące się na linii horyzontu bardzo wyraźne. Metodą prób i błędów z pewnością uzyskasz ciekawe efekty.

klisza

Koniecznie wywołaj zdjęcia po podróży!

Po powrocie koniecznie zdecyduj się na wywołanie zdjęć, jakie udało ci się zrobić w trakcie letnich wojaży. Piękny album z fotografiami to znacznie większa przyjemność oglądania. Warto więc wybrać najlepsze ujęcia. Tym bardziej, że obecnie możesz zamówić odbitki przez Internet. Wystarczy odwiedzić stronę i online wybrać kadry oraz rozmiary zdjęć, które chcemy wywołać. Niezapomniana pamiątka z podróży gwarantowana!