Nad wodę, na plażę… prosto z centrum miasta

Nie wszyscy mamy to szczęście, aby mieszkać czy nawet spędzać cały urlop w pobliżu nadmorskich plaż albo jezior. Wiadomo jednak, że kiedy z nieba leje się żar prawie każdy szuka ładnie położonego miejsca nad wodą, mniejszego albo większego kawałka plaży i typowych „wodnych atrakcji”. Warto wiedzieć, gdzie pojechać kiedy mieszka lub wypoczywa się w Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi.

siatkówka - plaże miejskie
Fot: Shutterstock

W wielu regionach, czasem bardzo blisko dużych miast, można poczuć przedsmak wakacyjnych przyjemności, a kiedy za oknami gorąco wcale nie trzeba zadowalać się zatłoczonymi basenami. Sprawdźmy gdzie można wybrać się „nad wodę” mieszkając z dala od morza czy mazurskich jezior.

sopot - plaże miejskie
Nie zawsze możemy wypoczywać np. w Sopocie
Fot: Shutterstock

Stawy w Jelczu-Laskowicach leżą ok. 20 km na południowy wschód od Wrocławia. Mamy tu dwa zbiorniki, piaszczyste plaże i sosnowy las.

stawy jelcz
Stawy w Jelczu-Laskowicach
Fot: jelcz-laskowice.pl

Jeziora w miejscowości Nierzym, ok. 15 km od Gorzowa Wielkopolskiego, cenione za wyjątkowy mikroklimat dzięki gęstym sosnowym lasom Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

Zalew Zemborzycki na Bystrzycy, sztuczny zbiornik o powierzchni 280 ha, oddalony od Lublina zaledwie o 6 km – tu ściągają mieszkańcy miasta i okolic. Czeka na nich plaża, możliwość pożeglowania, wypożyczalnia kajaków. Warto skorzystać z atrakcyjnych ścieżek rowerowych.

lublin plaże miekjskie
Zalew Zemborzycki
Fot: mosir.lublin.pl

Kąpielisko Ochla w Zielonej Górze – tylko 4 km od centrum, to 1,9 hektarowe kąpielisko z wodą z pobliskiego źródła, wokół spory kompleks leśny i ścieżki rowerowe. Tuż obok 5,5 ha zalew doceniany przez wędkarzy.

Arturówek pod Łodzią w Lasie Łagiewnickim, mamy tu 3 sztuczne jeziora. Jedno z szeroką plażą, przeznaczone jest do kąpieli. Drugie dla amatorów sportów wodnych (kajaki, rowery wodne i łodzie) i trzecie – zbiornik retencyjny.

arturówek - plaże miejskie
Arturówek
Fot: mosir.lodz.pl

Zalewy w Kryspinowie pod Krakowem, niedaleko lotniska Balice: Na Piaskach i Budzyński. Czekają tu plaże trawiaste i trochę piaszczystych. Jest również wypożyczalnia sprzętu wodnego, zjeżdżalnia wodna, boiska do koszykówki i siatkówki oraz plac zabaw dla dzieci.

Zalew Zegrzyński na Narwi to ulubione miejsce plażowe dla mieszkańców Warszawy. Jest tu piękna szeroka plaża, alejki spacerowe, plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu oraz drewniane molo, a także wypożyczalnia rowerów, skuterów wodnych oraz kajaków.

Jezioro Żwirownia w Rzeszowie oddalone ok. 3,5 km od centrum miasta, od roku 2003 to oficjalne miejskie kąpielisko. Jest tu piaszczysta plaża, ratownicy, wypożyczalnie sprzętu pływającego.

Stawy Dojlidzkie w Białymstoku otaczają łąki, lasy i pola, spotkamy tu wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin oraz ok. 200 gatunków ptaków wodno-błotnych. Staw Plażowy to ulubione miejsce wypoczynku i uprawiania sportów wodnych dla mieszkańców Białegostoku.

Pogoria I, II, III i IV, czyli zespół czterech zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, to najważniejsze zbiorniki rekreacyjne na Górnym Śląsku. Ulubione miejsce żeglarzy, windsurferów, płetwonurków, wędkarzy i miłośników ptaków. Plażowicze wybierają zbiornik Pogoria III z plażą miejską, boiskiem do siatkówki, strzeżonym kąpieliskiem.

Zalew w Borkowie k. Kielc znajduje się ok. 13 km od Kielc w dolinie rzeki Belnianki u podnóża Gór Świętokrzyskich. Wypoczywa się tu nad 36 ha zalewem z piaszczystą plażą, spaceruje molo i długim deptakiem.

Kąpielisko nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu to naturalny zbiornik o powierzchni ok. 33 ha – zorganizowane kąpielisko z piaszczystą plażą, kempingiem, motelem i restauracją.