Noc Muzeów w Europie i w Polsce

150 miast w Polsce, kilkaset miast w całej Europie i setki tysięcy zwiedzających – tak wygląda Noc Muzeów, jedyna noc w roku, w trakcie której można za darmo zobaczyć cenne zbiory setek europejskich muzeów.

Europejska Noc Muzeów to projekt odbywający się pod patronatem Rady Europy, jego celem jest propagowania zbiorów muzealnych i wspieranie zainteresowania historią. W ramach Nocy Muzeów można bezpłatnie zobaczyć zbiory znanych i nieznanych muzeów w całej Europie.

Noc Muzeów w Polsce

W Polsce Noc Muzeów odbywa się od 2003 roku. Podczas tej niezwykłej nocy możemy nie tylko podziwiać unikalne zbiory, ale bierzemy również udział w inscenizacjach i atrakcjach specjalnie przygotowanych na tą okazję. Aby ułatwić zwiedzającym przemieszczanie się władze poszczególnych miast udostępniają specjalne autobusy – kursujące pomiędzy atrakcjami.

Co ciekawe podczas nocy muzeów możemy odwiedzić niedostępne na co dzień miejsca, przykładem jest unikatowa wycieczka po warszawskiej stacji filtrów.

W tym roku noc muzeów odbędzie się 18 maja, muzea będą dostępne dla zwiedzających – w zależności od obiektu – pomiędzy godziną 18 a 3 w nocy. Imprezie będą również towarzyszyć rozmaite dodatkowe atrakcje jak np. koncerty. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://noc-muzeow.pl albo na oficjalnych stronach muzeów i urzędów miejskich.