Jaki powerbank wybrać na długą podróż?

Długa podróż samochodem potrafi być wyczerpująca nie tylko dla kierowcy i pasażerów, ale również urządzeń elektronicznych, jak choćby telefony komórkowe czy tablety. Tym bardziej, że coraz chętniej korzystamy z nich jako źródła dostępu do Internetu (pasażerowie), czy nawet informacji o ruchu drogowym oraz nawigacji (kierowcy).

Wybierając się w daleką podróż autem warto zaopatrzyć się w odpowiednie źródło energii, które pozwoli na szybkie ładowanie urządzenia. Idealnym przykładem takiego dodatku są choćby sprzęty typu powerbank, które pozwolą na szybkie uzupełnienie stanu baterii i dalsze działanie urządzenia w trakcie jazdy samochodem.

Czym jest powerbank?

Czym właściwie jest powerbank? Krótko mówiąc, jest to przenośny dodatek, który służy do ładowania urządzeń mobilnych. W dużym uproszczeniu, są to tak naprawdę duże baterie, które pozwolą na szybkie i bezpieczne ładowanie baterii telefonu komórkowego czy tabletu. Określany również jako bank energii.

Jak działa powerbank? Umieszczone w nim akumulatory kumulują zebraną w trakcie ładowania energię i przechowują do momentu, aż podłączymy do ładowania jakieś urządzenie mobilne. Bardzo ważne jest, aby sprzęt który chcemy ładować wyposażony był w kompatybilny port do ładowania – zazwyczaj jest to USB lub wtyczka micro USB.

Jaka powinna być pojemność?

Ilość urządzeń typu powerbank na polskim rynku jest ogromna. Zatem – które z nich wybrać, aby móc cieszyć się zapasem energii zawsze wtedy, gdy jest on nam najbardziej potrzebny? Podstawowym parametrem na który musimy zwrócić uwagę jest pojemność banku energii. Wyraża się ją w postaci miliamperogodzin (w skrócie mAh).

Jakie pojemności mają banki energii dostępne na rynku? Rozpiętość jest naprawdę spora. Najtańsze urządzenia mają 2000 mAh, ale nie jest problemem znalezienie powerbanku, który oferuje 10 razy większą pojemność. Takie banki energii spokojnie wystarczą do ładowania telefonów komórkowych. Z kolei do zasilania tabletu lepiej wybrać powerbank o nieco większej pojemności – co najmniej 10 000 mAh.

Jakie urządzenia można ładować?

Co do zasady, banki energii są w stanie zapewnić ładowanie praktycznie każdemu urządzeniu, które wyposażone jest w odpowiedni slot do ładowania. Pojemności power banków wystarczą jednak zazwyczaj tylko do urządzeń mobilnych, takich jak opisane już powyżej smartfony czy tablety. Dobierając power bank warto zwrócić uwagę na jego napięcie na wyjściu – określa ono szybkość ładowania.

Ważna rzecz, o której wiele osób zapomina. Parametry pojemności powerbanków należy zawsze traktować trochę z przymrużeniem oka. W Internecie można znaleźć tanie banki energii, które, według producenta, oferują pojemności rzędu 20 czy 25 mAh. Warto pamiętać, że powerbank ma straszne straty energii i nierzadko te tańsze urządzenia mają pojemność nawet 2 razy niższą niż deklarowana.

powerbank na długą podróż
Powerbank to niezbędny gadżet dla każdego kto wybiera się w długą podróz. Fot:pxhere.com

Dwa porty to duża zaleta

Chcesz mieć maksymalnie uniwersalne urządzenie? Wybierz powerbank z dwoma portami do ładowania. Dzięki temu, z łatwością podłączysz do jednego urządzenia dwa sprzęty mobilne – na przykład, telefon oraz nawigację czy tablet. Owszem, ładowanie będzie trwało nieco dłużej, ale przynajmniej zyskasz pełną baterię po podróży.

Co oczywiste, wybierając powerbank wyposażony w dwa porty koniecznie musimy zwrócić uwagę na napięcie jakie panuje w obu z nich. Jeżeli to będzie zbyt słabe dla potrzeb konkretnego urządzenia, to z szybkiego i skutecznego ładowania raczej nici.

Dodatkowe funkcjonalności

Ciekawą opcją jest na przykład możliwość szybkiego ładowania urządzeń. Są na rynku powerbanki, które pozwalają na naładowanie telefonu w pół godziny. Inną, nie mniej przydatną opcją, może być choćby tak prosty gadżet jak latarka czy wspomniane już powyżej dwa porty do ładowania urządzeń mobilnych.