Turystyczne must be – Zamek w Malborku
Malbork to jedno z najbardziej znanych miejsc na polskiej mapie turystycznej. W dużej mierze miasto zawdzięcza to słynnej budowli, która zawsze będzie kojarzyła nam się z historycznym zakonem Krzyżackim.
Oczywiście chodzi o Zamek w Malborku, który zapewne wszyscy znamy ze słyszenia, zdjęć, niektórzy z wypraw szkolnych, ale tak naprawdę na zwiedzenie i poznanie tego historycznego obiektu potrzeba znacznie więcej niż szybka, objazdowa wycieczka.
Prezentację Zamku Malborskiego jako atrakcji turystycznej można zacząć chociażby od takiej ciekawostki – otóż dzisiejsza bryła zamku składa się z… milionów cegieł. Według kustoszy jest ich od 12 do 15 milionów. Robi wrażenie, nieprawdaż? Nic dziwnego, skoro w niektórych miejscach grubość murów słynnej budowli osiąga ponad 2 metry! Zresztą cały obiekt składa się tak naprawdę z trzech zamków: Wysokiego, Średniego i Niskiego zwanego Przedzamczem.
• Zamek Wysoki ma kształt czworoboku, obejmuje m.in. kościół Najświętszej Maryi Panny i kaplicę grobową Anny, a także wieże Kleszą i Wróblą
• Zamek Średni, trójboczny, oddziela od Wysokiego Zamku fosa i mur. Mieści się tu kaplica Św. Bartłomieja, Wielka Komturia, Infirmeria, Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, Refektarz Letni, Refektarz Zimowy, wieża Kurza Noga.
• Zamek Niski obejmuje np. Karwan, kaplicę Św. Wawrzyńca i zabudowania gospodarcze.
Jak łatwo się domyślić tak imponujący obiekt to masa atrakcji, zwiedzania i zakamarki, które wręcz należy zobaczyć na własne oczy. Warto zwiedzić piwnice, kapitularze, komnaty, dormitoria. Obowiązkowym punktem są np. Karwan, czyli dawna zbrojownia i wozownia, gdanisko (wieża, która niegdyś była zamkową toaletą). Godne uwagi są także liczne wystawy, które przybliżają gościom tajniki życia dawnych budowniczych, mieszkańców zamku, w tym również Krzyżaków, którzy jako pierwsi zamieszkiwali na słynnym Zamku.
Niewątpliwie na poznanie tajemnic malborskiej fortyfikacji, warowni, komnat trzeba zarezerwować co najmniej jeden dzień. Ale na pewno nie będzie to stracony czas, co potwierdzają statystyki – w ub. roku 2015 Zamek zwiedziło ponad pól miliona turystów.