Aktywnie bezpiecznie – urlop na nartach

Sezon narciarski trwa, a przed nami jeszcze wyjazdy sylwestrowo – noworoczne oraz ferie zimowe. Amatorzy białego szaleństwa zgodnie twierdzą, że nie ma nic lepszego niż taki wypoczynek. Wypada wierzyć, że doskonale wiedzą, iż do wyjazdów narciarskich należy przygotować się wcześniej. Na wszelki wypadek warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady przyjemnego i bezpiecznego szusowania.

na nartach
źródło:gopixpic.com

Zanim wyjedziemy na wymarzony narciarski urlop należy przede wszystkim popracować nad kondycją. Takie przygotowania rozpoczynamy już kilka tygodni przed zaplanowanym wyjazdem. Zaprawa nie tylko uchroni przez zakwasami, bólem czy zmęczeniem. Jest niezbędna aby uniknąć kontuzji i to bardzo poważnych. A zatem konieczny jest systematyczny trening, co najmniej 3 razy w tygodniu, rozpoczęty najpóźniej 4 tygodnie przez przypięciem nart.
A skoro o nartach mowa – sprzęt to kolejna kwestia istotna dla bezpiecznego i przyjemnego urlopu na nartach. Poza tym, że dbamy o dobre dopasowanie nart, kijków oraz ich przygotowanie do sezonu, absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia jest kask. W wielu krajach wymagania dotyczące kasku są uregulowane przepisami prawa. Dzieci do 16 roku życia obowiązkowo zakładają kask np. na stokach polskich, włoskich czy austriackich gór.

A co możemy zrobić w wymarzonym, górskim kurorcie? Na pewno unikamy tłoku na stokach, szczególnie kiedy wypoczywamy aktywnie z dziećmi. Niestety to najmłodsi często bywają ofiarami wypadków na zatłoczonych trasach narciarskich. Na pewno należy również dopasować poziom trudności wybranej trasy do realnych umiejętności. Bierzemy zatem pod uwagę nie tylko oznaczenia tras, ale także czynniki, które w ciągu dnia wpływają na poziom trudności danej trasy (pogoda, ilość narciarzy).
Warto także zapoznać się z zasadami savoir vivre’u na stoku narciarskim. To zasady, które zapewniają nie tylko przyjemną jazdę, ale także bezpieczeństwo. Dotyczą zachowania na stoku, ale również przenoszenia sprzętu (nart, kijków) czy zachowania w oczekiwaniu na wyciąg.

Powyższe zasady są dość oczywiste, tym bardziej warto zadbać o udany i bezpieczny urlop na narciarskim stoku

Sprawdź także Pomysły na urlop zimą