Ryanair wprowadza nowe zasady przewozu bagażu

Na początku przyszłego roku linie lotnicze Ryanair zakończą proces wprowadzania zmian dotyczących przewozu bagażu zapowiedziany jesienią b.r. Początkowo nowe zasady miały w całości wejść w życie w listopadzie 2017 r. Dla wygody pasażerów wprowadzane są jednak etapami.

w samolocie
Fot: pixabay.com

Ryanair to irlandzkie linie lotnicze, jeden z liderów światowych wśród przewoźników niskobudżetowych obsługujących tzw. tanie loty. W Polsce przewoźnik obecny jest od roku 2005 i jest lider na naszym rynku. Tym bardziej wszelkie zmiany są interesujące dla wielu pasażerów korzystających z usług linii.

Niższe opłaty wyższe limity

Nowe zasady, zapowiadane już od września tego roku, dotyczą przewozu bagażu – limitów i opłat za bagaż rejestrowany oraz bagażu podręcznego zabieranego na pokład. W pierwszej kolejności zostały wprowadzone nowe stawki za przewóz bagażu (obniżka ze 150 zł na 105 zł)  i jednocześnie zmiana limitu wagowego, który wynosił kiedyś 15 kg, a obecnie 20 kg. Z pewnością jest to korzystna zmiana z punktu widzenia pasażerów.

walizka
Fot: pixabay.com

Mniej bagaży podręcznych

Zdecydowanie inaczej odbierana jest korekta, która wejdzie w życie już 15 stycznia 2018. Zgodnie z nowymi regułami tylko pasażerowie z pierwszeństwem wejścia na pokład (Priority), czyli Plus, Flexi Plus i Family Plus, będą mogli lecieć z dwoma bagażami podręcznymi w kabinie. Pozostali zabiorą ze sobą tylko mniejszy (35cm x 20cm x 20cm) bagaż, drugi trzeba będzie oddać przy odprawie i będzie on bezpłatnie przechowany w luku bagażowym. Warto pamiętać, że pierwszeństwo wejścia na pokład można dokupić podczas rezerwacji biletu za ok. 24 zł albo do 1 godziny przed lotem – za 30 zł.

ryanair
Fot: pixabay.com

Nowe reguły mają zminimalizować opóźnienia, które zdaniem przewoźnika, były często wynikiem przedłużającego się czasu poświęcanego na układanie większej ilości bagaży w schowkach. Tym samym zmiany mają na celu usprawnienie procesu zajmowania miejsc w samolocie. Dla wielu pasażerów oznacza to jednak brak wielu rzeczy osobistych podczas lotu oraz oczekiwanie na bagaż na lotnisku docelowym.