Smaki Portugalii i menu za kratami

Podróże to również poznawanie smaków i wyjątkowych miejsc, to kulinarne ciekawostki i perełki. Na przykład takie jak typowa portugalska tasca czy mediolańska „InGalera”.

tasca
Fot: portugaldailyview.com

Dobre jedzenie w niebanalnym wnętrzu – bez wątpienia „InGalera” w Mediolanie spełnia te kryteria. Ta wyjątkowa restauracja mieści się bowiem w…więzieniu. Trzeba przyznać, że to unikatowe połączenie: elegancka restauracja, smakowite menu i kraty w oknach. Ten niezwykły lokal mieści się zakładzie karnym Bollate. Goście są wprowadzani przez wieżę strażniczą, a jedynym wymogiem jest wcześniejsza rezerwacja miejsca. Menu jest naprawdę interesujące i stanowi doskonałe uzupełnienie niebanalnego otoczenia. Można tu zjeść m.in. makaron pappardelle z mąki kasztanowej z sosem z mięsa jelenia z grappą i z porzeczkami, kopytka z dyni. Równie kusząco prezentuje się miecznik smażony z tymiankiem czy też golonka. W karcie deserów nie może zabraknąć tiramisu, ale na uwagę zasługują też owoce z karmelizowanymi pistacjami i malinowy deser lodowy. Ciekawostką jest także fakt, że kelnerzy i pomocnicy kuchni rekrutują się spośród tutejszych więźniów, odbywających kary do 23 lat pozbawienia wolności.

restauracja
Fot: ingallera.it

Portugalia to malownicze pejzaże, atrakcje turystyczne i znakomita kuchnia. Jak się okazuje wśród turystów, zagranicznych gości szczególnym powodzeniem cieszą się tradycyjne małe lokale gastronomiczne nazywane tascami. Zapewne na zainteresowanie wpływa fakt, że serwuje się tu typowe, proste, ale smaczne dania lokalne, na ogół w dość przystępnych cenach. Smakosze i amatorzy tradycyjnych kulinariów docenią np. filet z tuńczyka w ziołach czy też solidny befsztyk z ziemniakami. Urok typowej tasca tkwi również w skromnym, ale przytulnym wystroju. Króluje oczywiście lada z wyeksponowanym trunkami, a na sali znajduje się kilka małych stolików i telewizor, w którym najczęściej ogląda się sportową rywalizację. Co ciekawe w Portugalii wciąż powstają nowe lokale tego typu. Przebywając w Lizbonie możemy odwiedzić nowo otwartą tascę A Tabacaria oraz O Larguinho.