Warszawa pnie się w górę – ranking Mastercard
W turystycznym rankingu polskich miast Warszawa niezmiennie widzie prym. Miasto stołeczne, z jednej strony nowoczesne, z drugiej – pełne zabytków, śladów historii i pamiątek. Centrum biznesowe, kulturalne, rozrywkowe. Nic dziwnego, że nasza stolica po raz kolejny odnotowała progres w prestiżowym rankingu uwzględniającym ilość zagranicznych turystów.
Na pytanie „z czym kojarzy się Warszawa” usłyszymy zapewne wiele różnych odpowiedzi. Główne atrakcje to m.in. punkt obowiązkowy na turystycznej marszrucie, czyli Stare Miasto. Goście chętnie odwiedzają również Łazienki, bulwary nadwiślańskie. Nie sposób pominąć tak wyjątkowych miejsc jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Nauki Kopernik. Warszawa to kultura (teatry, Filharmonia Narodowa), rozrywka, bogate zaplecze handlowe, gastronomiczne i noclegowe.
Tak doskonale zorganizowane i przygotowane miasto zostało docenione i odnotowało awans w rankingu Mastercard „Global Destination Cities Index” (z 72. na 65. pozycję) pod względem liczby wizyt zagranicznych turystów. Zestawienie obejmuje 132 miasta sklasyfikowane zarówno pod względem ilości turystów, jak również ich wydatków. Pierwszą lokatę utrzymał Bangkok (w 2016 r. gościł 19,42 mln turystów), na kolejne miejsca zajęły Londyn (19,06 mln) oraz Paryż (15,45 mln).
Oczywiście wyniki Warszawy nie są tak spektakularne, niemniej jednak skok o 7 pozycji robi wrażenie. W ubiegłym roku stolicę odwiedziło 1,72 mln zagranicznych turystów, podczas gdy rok wcześniej było ich 1,46 mln. Szacunki na ten rok są również optymistyczne – mamy gościć ponad 1,8 mln turystów. Warto wiedzieć, że jest to tendencja nie tylko wzrostowa, ale i wieloletnia – średni wzrost w latach 2009-2016 wynosi 9,4% i zapewnia Warszawie czwarte miejsce wśród 36 europejskich miast w tym rankingu. Co ciekawe większość zagranicznych wizyt to przyjazdy turystyczne – aż 79,5% w stosunku do 20,5% gości biznesowych.
Jak łatwo się domyślić większe zainteresowanie ze strony turystów to także rosnące wpływy. Zgodnie z raportem Masterard w 2016 r. turyści wydali w Warszawie ok. 2,8 mld zł, czyli o ok. 0,5 mld zł więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Również w tym zakresie prognozy są optymistyczne – Mastercard szacuje, że w bieżącym roku turyści zostawią w Warszawie ok. 2,9 mld zł).