Chorwacja – wymarzony cel urlopowych wypraw

Malowniczo położona nad Adriatykiem Chorwacja jest idealnym celem letnich wyjazdów. Zapewnia przyjazny klimat, umiarkowane ceny, piękne plaże. Chorwacja jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek, obcowanie z naturą, poznawanie historii i zabytków, na rodzinne wakacje oraz szaloną, młodzieńczą zabawę.

chorwacja
Fot: Shutterstock

Wielbiciele chorwackich klimatów mają zapewne swoje ulubione regiony, a jeśli ktoś dopiero planuje poznać ten piękny kraj może wybrać jedno z wielu atrakcyjnych miejsc, regionów czy kurortów:

Wyspa Hvar, o której nie bez powodu mówi się, że pachnie słońcem i lawendą to także kraina winnic oraz wyjątkowych plaż, nad którymi wznoszą się imponujące, strome ściany skał. Hvar to miasta tętniące życiem, z modnymi klubami, kawiarniami, takie jak Hvar, Jelsa czy Stari Grad nominowany w tym roku do nagrody European Best Destination 2017. Są tu również spokojne, klimatyczne, sielskie wioski Vrboska, Ivan Dolac, Jagodna, Sv. Nedjelja, Zaraće, Milna
Wyspa Korčula słynie z malowniczych plaż oraz bogatych tradycji winiarskich. Warto odwiedzić chociażby maleńką wysepkę Prizod, spróbować tamtejszych win i rozkoszować się piękną pogodą na cichej plaży bez tłumu turystów. Warto wiedzieć, że plaże na Priozd wygrały w chorwackim plebiscycie „Plaża 2007 roku”, a „Daily Telegraph” umieścił je w pierwszej piątce najpiękniejszych adriatyckich plaż. Inne miasta, które warto tu poznać to Korčula, Lumbarda, Blato i Vela Luka.

korcula
Korčula
Fot: shutterstock

Riviera Makarska – najbardziej znany turystom region to przede wszystkim ponad 60 kilometrów żwirowych plaż i modnych kurortów, takich jak np. Brela. Turystów zachwyca m.in fakt, że kąpiąc się w morzu mają głowę w chmurach i widok na góry Biokovo. Jedną z najbardziej znanych plaż jest tu Punta Rata, „Forbes” umieścił ją na liście dziesięciu najpiękniejszych plaż świata (2004), a belgijski European Best Destinations w 2015 roku uznał za jedną z najpiękniejszych na świecie. Zachwycają również inne plaże – np. Berulia czy Stomarica. Riwiera Makarska jest też wymarzonym miejscem aktywnego wypoczynku – mamy tu atrakcyjne trasy spacerowe, szlaki rowerowe, wycieczki łodziami lub motorówkami, można latać paralotniami i skakać ze spadochronem.
Zwolennicy urlopów w ruchu powinni wybrać się do Omiš, miasteczka położonego 25 km od Splitu w pobliżu gór Biokovo i rzeki Cetiny. To wręcz idealne warunki dla amatorów kolarstwa górskiego, wycieczek pieszych, sportów wodnych oraz wspinaczki (ponad 40 profesjonalnych szlaków wspinaczkowych). Można tu również uprawiać kajakarstwo, canyoning i rafting, skoczyć ze spadochronem, pofrunąć na paralotni oraz odważyć się na ZipLine, czyli zjazd na linie zawieszonej nad przepaścią.
Zadar – wyjątkowe miasto, w którym mamy zarówno typową, śródziemnomorską atmosferę, życie bez pośpiechu, obcujemy z zabytkami, historią i zabytkami, jak również mamy możliwość uczestniczenia w tętniącym energią życiu rozrywkowym i kulturalnym. Warto odwiedzić tutejsze zabytki, takie jak Katedra św. Anastazji (Sveta Stošija), wybrać się na zakupy w małych sklepikach, na targach czy też skosztować specjałów lokalnej kuchni. Koniecznie trzeba posłuchać koncertu Morskich Organów – zajmują 70 metrów nabrzeża i są podzielone na siedem części. Składają się na nie rury ukryte pod kamiennymi schodami. Woda uderza w nie i wlewa się do ich wnętrza i tak powstaje „muzyka morza”.

Zadar
Zadar
Fot: shutterstock

Oczywiście Chorwacja to więcej wspaniałych, niezwykłych miejsc, jak chociażby wyspa Pag znana z kamienistych plaż, wyśmienitego sera Pagu i clubbingu. Dlatego każdy znajdzie tu swój urlopowy raj, a turyści (również polscy) coraz częściej wybierają właśnie ten kraj.