Ciekawe atrakcje Torunia i okolic

Toruń to jedno z piękniejszych miast polskich znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, o bogatej i ciekawej historii. Nic zatem dziwnego, że co roku napływa tu wielu turystów zarówno z innych części naszego kraju, jak i zza granicy. W Toruniu jest co zwiedzać niezależnie od pory roku, dlatego jest to dobra baza wypadowa na spędzenie miłego i aktywnego weekendu w gronie najbliższych. Co warto zwiedzić w Toruniu? Jakie atrakcje turystyczne tu na nas czekają? I gdzie zatrzymać się na ciepły posiłek w przerwie między kolejnymi etapami zwiedzania miasta?

Toruń – miasto pełne ciekawych miejsc i zabytków

Będąc w Toruniu po raz pierwszy, możemy czuć się nieco przytłoczeni ilością czekających na nas miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć. Bez dobrego zaplanowania wycieczki może nas ona bardziej zmęczyć niż odprężyć. Aby zwiedzanie było interesujące, a nie nużące, warto wybrać tylko kilka spośród wielu miejsc, które odwiedzimy.

Dzięki temu uda nam się lepiej poznać historię miasta, a przy tym nie braknie nam czasu na zasłużony relaks podczas zwiedzania. Poza tym wracając kolejny raz do Torunia, będziemy mogli poznać kolejne ciekawe miejsca i historie z nimi związane. To miasto nigdy się nie znudzi! Od czego więc rozpocząć swoją przygodę z Toruniem?

Stare Miasto w Toruniu

To bez wątpienia najważniejsze miejsce, jakie trzeba odwiedzić, będąc w Toruniu. Ponieważ w trakcie wojny nie dokonano tu zbyt wielu zniszczeń, dziś możemy podziwiać zachowane w dobrym stanie zabytki architektury gotyckiej. Szczególnie wyróżniają się strzeliste wieże kościelne, okazały ratusz oraz urokliwe kamienice wokół rynku.

Co ciekawe, na Starym Mieście, jak i w całym Toruniu został zachowany układ przestrzenny typowy dla średniowiecznych miast. Zwiedzanie Torunia to zatem swoista podróż w czasie! W 1997 roku zostało to zresztą docenione na arenie międzynarodowej – Stare Miasto w Toruniu wpisano na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Osobą, która bezwzględnie kojarzy nam się z Toruniem jest oczywiście Mikołaj Kopernik. Dlatego będąc na Starym Mieście, warto poszukać jego pomnika. Rzeźba astronoma znajduje się tuż przy Ratuszu. Ustawiona jest na cokole, a Kopernik dumnie trzyma w dłoni okazałe astrolabium. Przy pomniku znajdziemy też pozłacaną, łacińską inskrypcję, która w kilku zdaniach opisuje życiorys Mikołaja Kopernika.

Żywe Muzeum Piernika

Kolejną rzeczą, która od razu kojarzy nam się z Toruniem, nawet jeśli słabo znamy jego historię, są pierniki. Od wieków słynie on z wyrobu tych słodkości, a toruńskie pierniki uchodzą za najlepsze w całym kraju. Piernik jest też ważnym dodatkiem w tradycyjnej, toruńskiej kuchni.

Nic dziwnego, że ten popularny przysmak dorobił się własnego muzeum! Żywe Muzeum Piernika znajdujące się przy ulicy Rabiańskiej 9 to idealne miejsce dla każdego, kto chce lepiej poznać tradycję wyrobu pierników toruńskich. To właśnie tutaj można również własnoręcznie upiec pierniki, przy użyciu tradycyjnych receptur i dawnych narzędzi wykorzystywanych do ich wyrobu. To świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych!

Krzywa Wieża

Nie musimy specjalnie jechać do Włoch, by na żywo zobaczyć Krzywą Wieżę. My mamy własną, właśnie w Toruniu. Jaka jest jej historia? Ta średniowieczna baszta została wybudowana w XIV wieku. Początkowa wieża była całkowicie prosta – miała 15 metrów wysokości. Dzisiaj jednak odchylenie wynosi 146 centymetrów. Na temat krzywizny wieży powstało wiele różnych legend. Nie ulega jednak wątpliwości, iż wygląda ona bardzo okazale, zwłaszcza oglądana z głównego deptaka starówki.

Co można zjeść w Toruniu?

Każda wycieczka musi w swoim planie obejmować czas na odpoczynek i posiłek. Toruń jako miasto chętnie odwiedzane przez turystów posiada też bogatą bazę gastronomiczną. Zarówno w samym centrum, jak i na obrzeżach miasta możemy spotkać wiele restauracji, pizzerii i knajpek serwujących zarówno tradycyjne dania kuchni toruńskiej i polskiej, jak i dania znane na całym świecie, jak chociażby kuchni włoskiej.

Pizza

Dla miłośników tej ostatniej polecamy odwiedzić pizzerię „Don Corleone” mieszczącą się przy ulicy Dziewulskeigo 15 w Toruniu. Lokal utrzymany jest w mocno włoskim stylu, nawiązującym do sycylijskiej mafii. Styl ten ma też odzwierciedlenie w karcie dań. Głównym daniem serwowanym w lokalu jest oczywiście pizza. Pizzeria „Don Corleone” może poszczycić się imponującymi rozmiarami wypiekanych placków – największa pizza ma aż 71 centymetrów długości!

Nic dziwnego, iż zyskała ona miano największej pizzy w Toruniu. W „Don Corleone” możemy wybierać spośród 30 rodzajów pizz, ale w menu znalazły się też inne flagowe dania włoskie, między innymi sałatki i pasty. Nie brakło też menu dziecięcego.

Pizza serwowana w „Don Corleone” przyrządzana jest ze świeżych, dobrych jakościowo produktów. Ciasto jest zawsze pięknie wypieczone, kruche i wyśmienite. Wystrój lokalu zapewnia wspaniałą, włoską atmosferę sprzyjającą odprężeniu, jedzeniu i swobodnym rozmowom. To idealne miejsce na sycący posiłek w przerwie między kolejnymi etapami zwiedzania Torunia.