Czym się kierować przy wyborze hotelu?

Planując wyjazd w dobrze znane nam miejsce, nie musimy martwić się o to, gdzie przenocujemy. Zazwyczaj mamy już swoją sprawdzoną miejscówkę. Problem pojawia się z chwilą, gdy jedziemy gdzieś po raz pierwszy. Podpowiadamy, w jaki sposób znaleźć hotel idealny.

Cel pobytu

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru hotelu jest cel naszej podróży. To od niego zależy czy będziemy szukali hotelu z wszelkimi wygodami, jak chociażby SPA i basen, czy też wystarczy nam skromny apartament z własną łazienką oraz darmowym WiFi. Przy wyborze hotelu ważne jest bowiem, aby w 100% spełniał nasze oczekiwania i był przystosowany do naszych potrzeb. Te zaś zależne są od czasu pobytu, ale i jego charakteru. Cel pobytu determinuje też pozostałe kryteria wyboru.

Lokalizacja hotelu

Gdy wybieramy się nad morze i zamierzamy spędzać większość czasu na plaży, to chcemy, by hotel znajdował się w jej bliskim sąsiedztwie. Jeśli nastawiamy się na zwiedzanie, ideałem będzie nocleg z dobrym dojazdem do centrum. W przypadku typowo biznesowego lub bardzo osobistego pobytu będziemy potrzebowali hotelu położonego z dala od szumu i gwaru miasta. Jednym słowem lokalizacja obiektu to kryterium, bez którego trudno mówić o wyborze hotelu, który spełni nasze najpilniejsze oczekiwania. Zanim ostatecznie zarezerwujemy w nim swój pobyt, sprawdźmy więc dokładnie, w jakiej odległości od niego położone są atrakcje, na które mamy ochotę. Zorientujmy się również, jak daleko umiejscowione są sklepy, a także – co ważne w przypadku pobytu z dziećmi, starszymi osobami czy zwierzętami – punkty medyczne. Zastanówmy się również dokładnie, w jakich warunkach najlepiej odpoczywamy oraz gdzie będziemy czuć się bezpieczniej – w miejskiej dżungli czy mocno odizolowani od cywilizacji. Tylko wtedy nasz wyjazd będzie naprawdę udany, a my ocenimy hotel, w którym się zatrzymaliśmy, jako warty polecenia.

Standard

Mały pokój z łazienką czy wystawny apartament ze wszystkimi wygodami? Prostota czy bardziej wyszukane wnętrze? Śniadanie do pokoju czy posiłek w restauracji? SPA i siłownia na miejscu czy basen, ale w pobliżu? Te pytania również powinniśmy sobie zadać, gdy wybieramy hotel. Są to elementy tzw. standardu obiektu, czyli jego klasy. Dlaczego to takie ważne? Standard hotelu ma znaczący wpływ na komfort naszego pobytu. Jeśli chcemy i lubimy być rozpieszczani, a nasz wyjazd ma jedynie na celu rekreację, jasne jest, że w pierwszej kolejności naszą uwagę zwrócą hotele wysokiej klasy. Gdy nie lubimy, aby nam przeszkadzano, a swój pokój traktujemy tylko, jako „noclegownię” wystarczą nam obiekty o niższym standardzie, ale znacznie „okrojonej” ofercie wygód. Od standardu hotelu zależy też w sporej mierze … nasz bagaż. Mamy tu na myśli dodatkowe wyposażenie pokoju hotelowego o takie elementy, jak chociażby szlafrok, ręczniki kąpielowe czy niektóre akcesoria ułatwiające opiekę nad małym dzieckiem. Jeśli są na miejscu, logiczne będzie, że nie musimy ich ze sobą zabierać. Mniejszy bagaż to z kolei mniej problemów z jego upilnowaniem czy opłatą. Warto też zwrócić uwagę czy w hotelu jest sejf lub pralnia, które sprawią, że nasz wyjazd będzie o wiele przyjemniejszy.

Cena

Zasiadając do wyboru hotelu, powinniśmy też wyznaczyć sobie widełki cenowe. Zapisując na kartce kwotę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za hotelowy pokój wraz z wygodami, łatwiej będzie nam wykluczyć te, na które nas po prostu nie stać. Płacąc bardzo dużo za nocleg, może okazać się, że nasz budżet nie udźwignie dodatkowych atrakcji, a przecież to właśnie one decydują o tym, czy wyjazd okaże się udany. 
Ceny obowiązujące w hotelach są uzależnione od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest tu lokalizacja obiektu, jego standard, ale również …pora roku, a niekiedy nawet dni tygodnia. Dlatego dobrze jest sprawdzić dokładnie, obowiązujący w obiekcie cennik zwracając szczególną uwagę na: liczbę osób, standard pokoju, wliczone usługi, a także rabaty i promocje. Czasem może okazać się, że przyjazd w nieco innym terminie niż planowany, pozwoli nam zatrzymać w portfelu kilka złotych. Podobnie może być, gdy zamiast ogromnego wyposażonego w automatycznie uruchamiane rolety apartamentu, wybierzemy nieco mniej reprezentatywny, za to z balkonem i atrakcyjnym widokiem. Nie warto przepłacać za zbędne „rozrywki”, te zostawmy VIP-om. My płaćmy tylko za te wygody, które są nam faktycznie niezbędne.

Opinie

Wśród ważnych kryteriów wyboru opinie o hotelu stanowią ważną kwestię. Dzięki nim możemy dowiedzieć się o faktycznych warunkach, jakie panują w danym miejscu. Które z opinii powinny mieć dla nas największe znaczenie? Przede wszystkim te dotyczące czystości w pokojach oraz stanu, w jakim znajdują się łazienki hotelowe. Na zdjęciach, które wstawia sam obiekt często nie widać wielu rażących zaniedbań. Ważne jest również to, czy opis okolicy oraz infrastruktury pokrywają się ze stanem faktycznym. Niektóre hotele lubią stosować chwytliwe opisy i hasła, które z prawdą mają niewiele wspólnego. Gdy wybieramy się na wyjazd z dzieckiem, szukajmy opinii, dotyczących opieki nad nimi, ale i warunków bezpieczeństwa. Szczególnie jeśli hotel nie posiada etykietki przyjaznego dzieciom lub rodzinie. Zwróćmy też uwagę na opinie dotyczące poziomu obsługi. Nie omijajmy również kwestii dotyczących jakości cateringu hotelowego.

To czy nasz wyjazd uznamy za udany, a hotel ocenimy pozytywnie, zależy od czasu, jaki poświęcimy na wybór odpowiedniego obiektu. Nie zostawiajmy więc tej kwestii na ostatnią chwilę. Najlepiej, jeśli swoje wszelkie przygotowania rozpoczniemy właśnie od poszukiwań hotelu na nasz pobyt. Od tego, w jaki sposób spełni on nasze oczekiwania – zarówno pod względem oferowanych warunków pobytu, jak i ceny – będzie zależał nasz komfort. Nie dajmy się omamić barwnym reklamom. Zaufajmy tu raczej opiniom, ale przede wszystkim postarajmy się bezpośrednio zdobyć jak najwięcej informacji o obiekcie i warunkach, jakie oferuje. Niekiedy warto dopłacić nieco więcej, ale otrzymać w cenie: spokój, atrakcyjną lokalizację, najbardziej potrzebne wygody i miłą obsługę.