Ciekawe atrakcje w Kościelisku i okolicach

Planując wypoczynek w Polskich górach bardzo często instynktownie myślimy o Tatrach. Nasze najwyższe pasmo górskie co roku przyciąga rzesze turystów. Nie dzieje się tak bez powodu. Dziesiątki świetnie oznaczonych szlaków, piękne schroniska, a także bogata oferta turystyczna i noclegowa powoduje, że jest to naturalny kierunek dla mieszkańców praktycznie całego kraju.

Bardzo popularnym miejscem noclegowym jest położone obok Zakopanego, Kościelisko. Niewielka i malownicza miejscowość jest doskonałym punktem wypadowym dla turystyki górskiej. To także miejsce, gdzie bez problemu można znaleźć nocleg i wypocząć w komfortowych warunkach z dala od zgiełku Zakopanego. Oczywiście atrakcje Kościeliska nie ograniczają się do samych apartamentów czy domków w górach. To przede wszystkim bliskość wspaniałej przyrody i bliskość przepięknych tatrzańskich dolin.

Atrakcyjne miejsca obok Kościeliska

Tuż obok Kościeliska znajduje się nosząca to samo miano dolina. Jej dnem prowadzi niezwykle popularny szlak turystyczny, którym można dotrzeć do schroniska na Hali Ornak. Jednak już po drodze miłośnicy mocniejszych wrażeń lub dłuższych wypraw górskich mogą odbić na kilka szlaków prowadzących na Czerwone Wierchy, Giewont czy na Ornak lub do Doliny Chochołowskiej. Sama dolina to przyjemne miejsce spacerowe, oferujące piękne widoki i nie wymagająca żadnych umiejętności wysokogórskich. Do tego, okoliczni górale, oferują przewóz bryczkami do Hali Pisanej (w zimie jest to przejazd saniami).

W Dolinie Kościeliskiej kryje się także więcej niezwykłych miejsc. Prowadzi stamtąd odnowiony niedawno szlak na Polanę Stoły, która jest przepięknym miejscem na całodzienny piknik. Rozpościera się stamtąd wspaniały widok na wysokie górskie szczyty, a jednocześnie miejsce jest dość spokojne i zaciszne. Wszystko dlatego, że z polany nie prowadzą dalsze szlaki górskie i nie każdemu chce się tam zapuszczać.

Dolina Kościeliska – najpiękniejsze miejsca

Jednak w Dolinie Kościeliskiej kryją się jeszcze inne niewielkie, ale niezwykle emocjonujące miejsca. Mowa tutaj o jaskiniach. W Tatrach, do powszechnego ruchu turystycznego oddanych jest zaledwie sześć jaskiń, z czego aż pięć znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Najbardziej znaną jest jaskinia Mroźna, przez którą prowadzi jednokierunkowy szlak. Jest udostępniana w sezonie letnim. Wybierając się tam warto pamiętać o zabraniu cieplejszego okrycia i dobrych, najlepiej nieprzemakalnych butów. Jaskinia jest oświetlona, więc nie jest potrzebne własne latarki.

Pozostałe jaskinie znajdują się w głębi doliny, w bezpośredniej bliskości Hali Pisanej. Trzy z nich znajdują się w zachodniej ścianie doliny, w masywie Kominiarskiego Wierchu. Są to jaskinie Obłazkowa, Raptawicka i Mylna. Pierwsza z nich jest wyjątkowo łatwa do zwiedzania, choć dojście do głębszej komory może wymagać chwili czołgania. Z kolei jaskinia Raptawicka wymaga już większych umiejętności, bo dojście do niej wymaga wspinaczki po łańcuchach, a później przejścia dość wąskiej grzędy i zejścia w dół po drabinie. Emocje i wrażenia są niezapomniane, ale trzeba wziąć poprawkę na konieczność posiadania własnych latarek.

Trzecia z jaskiń w ścianach Kominiarskiego Wierchu to Mylna. Jej nazwa pochodzi od labiryntu korytarzy, w których naprawdę można się zgubić. Oczywiście główny szlak przez jaskinię jest wyraźnie oznaczony, ale przejście całej jaskini jest wymagające. Chwilami trzeba iść mocno pochylonym wąskim korytarzem brodząc po kostki w wodzie. Jednak satysfakcja z przejścia tego szlaku jest naprawdę duża. Trzeba pamiętać o ciepłym okryciu, dobrych butach i oczywiście źródle światła. Szlak prowadzący przez jaskinie Mylną jest jednokierunkowy i trzeba go przejść w całości.

Ostatnią jaskinią w Dolinie Kościeliskiej jest słynna Smocza Jama. Dochodzi się do niej jednym z najpiękniejszych tatrzańskich wąwozów, noszącym nazwę Kraków. Strome skały i liczne załomy robią niesamowite wrażenie. Na końcu udostępnionego szlaku znajduje się drabina i łańcuchy prowadzące do jaskini. Ten szlak również jest jednokierunkowym i należy wziąć to pod uwagę przed wyjściem w górę. Jaskinię można obejść po klamrach z lewej strony lub przejść na przestrzał, korzystając w końcowej, stromej części z łańcuchów. Teoretycznie można się obejść bez latarek, ale lepiej mieć źródło światła, a także chusteczki do wytarcia błota po opuszczeniu jaskini.

Szlaki górskie w okolicy Kościeliska

Myliłby się jednak każdy, kto myślałby, że to koniec atrakcji doliny Kościeliskiej. Na jej końcu znajduje się piękne schronisko, gdzie można posilić się przed powrotem lub dalszą drogą. Prowadzą stąd trzy szlaki. Pierwszy przez Dolinę Tomanową na Czerwone Wierchy. To jeden z najpiękniejszych szlaków w Tatrach, oferujący przepiękne widoki. Jest także jednym z mniej uczęszczanych. To długa wędrówka, więc lepiej wybrać się w nią o poranku.

Iwanicka Przełęcz

Drugi szlak prowadzi do Doliny Chochołowskiej przez Iwaniacką Przełęcz. Tam można wspiąć się na masyw Ornaku, skąd prowadzą szlaki na dalsze szczyty Tatr Zachodnich. Wreszcie trzeci szlak to krótka wycieczka do jednego z najbardziej urokliwych miejsc w Tatrach. Mowa tutaj o Smerczyńskim Stawie, polodowcowym jeziorze, w którego toni odbijają się pobliskie szczyty. To doskonałe miejsce na odpoczynek i piknik. Piękno przyrody zrekompensuje półgodzinny spacer od schroniska.

Staników Żleb

Poza Doliną Kościeliską w pobliżu Kościeliska można znaleźć także inne szlaki. Niezwykle ciekawy jest Staników Żleb, który upodobali sobie miłośnicy biegów górskich. Poza tym w bezpośredniej okolicy znajdują się jeszcze doliny Chochołowska (jedna z najdłuższych w Polskich Tatrach), Lejowa i Małej Łąki. Każda z nich oferuje niezapomniane widoki, będąc jednocześnie punktem wyjścia na wyżej położone szlaki.

Małołączniak

Z Małej Łąki można wyjść na Małołączniak, będący częścią masywu Czerwonych Wierchów, albo na słynny i niezwykle popularny Giewont. Z Doliny Chochołowskiej można wyjść na szczyty Tatr Zachodnich, poczynając od Grzesia, na Starorobociańskim Wierchu kończąc. Warto pamiętać, że to długa wyprawa, która wymaga dobrej kondycji. Na szczęście w Dolinie Chochołowskiej znajduje się schronisko, gdzie można odpocząć i odzyskać siły po długiej wędrówce.

Podsumowując można zauważyć, że w okolicy Kościeliska jest tyle pięknych i ciekawych atrakcji dla miłośników gór(i nie tylko), że warto się wybrać w te strony. A jeśli szukasz miejsca na komfortowy wypoczynek w górach w okolicy Kościeliska to polecamy stronę https://pieknekoscielisko.pl/ gdzie znajdziesz dużą bazę noclegów w Kościelisku i nie tylko.

Polecamy także wpis Narciarska zima w Tatrach