Gdzie szukać wsparcia podczas podróży do Indii?

Na stronie Polak za granicą przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych można znaleźć obszernych opis kraju oraz listę polskich placówek dyplomatycznych znajdujących się w Indiach. Z pewnością warto zapoznać się z tymi wiadomościami, by wiedzieć czego spodziewać się podczas pobytu w Indiach oraz gdzie w razie konieczności szukać pomocy.

słoń indyjski - ozdoba

Source: ticklemecolorful.tumblr.com via Susan on Pinterest

Opis kraju dostępny na stronie Polak za granicą jest obszerny i zawiera mnóstwo przydatnych informacji. Dowiemy się z niego między innymi tego, że o wizę (która jest obowiązkowa przy wyjeździe do Indii) można ubiegać się w przedstawicielstwie dyplomatycznym w Warszawie. Jeśli utracimy paszport, musimy zgłosić się do konsulatu w Indiach w celu uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt (bez tego musimy opuścić Indie).

W opisie znajdziemy też przepisy celne (m.in. nie wolno wywozić antyków czy wyrobów ze skór zwierząt) oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i służby zdrowia. Szczególnie istotne jest zapoznanie się ze wskazówkami dotyczącymi zagrożenia terrorystycznego – opis jest aktualizowany, więc podpowiada jakich regionów należy unikać. Garść przydatnych informacji na pewno pozwoli przygotować się do wyjazdu. Nie brakuje też adresów placówek dyplomatycznych w Indiach. Ambasada mieści się w New Delhi, a konsulaty są w Mumbaju (generalny), Bangalore i Kalkucie (honorowe). Pomoc konsula może okazać się konieczna w sytuacji gdy zgubimy dokumenty, będziemy mieć poważne problemy zdrowotne lub znajdziemy się w sytuacji, gdy potrzebna będzie pomoc adwokata. Pamiętajmy jednak, że nie w każdej sytuacji konsul jest w stanie nam pomóc.