Nocleg w hostelu – tanio, ale czy wygodnie?

Hostele przodują wśród tanich miejsc noclegowych. Nic dziwnego, przeważnie są atrakcyjne pod względem ekonomicznym i wystarczające pod względem komfortu. Czy jednak hostel to zawsze najlepsze rozwiązanie? Z pewnością warto wiedzieć jakie wady i zalety ma taki nocleg.

łóżko w hotelu

Source: imgfave.com via Pascale on Pinterest

Nocowanie w hostelu jest szczególnie popularne wśród młodych ludzi, zwłaszcza tych podróżujących samodzielnie. Hostel jest bowiem nie tylko miejscem, gdzie można przenocować i wykąpać się. To skupisko ludzi podobnych do siebie, a co za tym idzie – świetna okazja do poznania nowych ludzi czy znalezienia kompana do dalszej podróży. Zaletą hosteli jest też ich cena, naprawdę konkurencyjna szczególnie jeśli podróżuje się w małej grupie lub samotnie. Łóżko w kilkuosobowej sali i wspólna łazienka to nie szczyt marzeń, ale niezbyt wymagającym podróżnikom nastawionym na tani nocleg z pewnością nie będzie to przeszkadzać.

Trzeba jednak pamiętać, że hostel to także pewne wady. Największą z nich może być lokalizacja. Właściciele hosteli często są w stanie zaoferować tak niskie ceny ponieważ prowadzone przez nich obiekty znajdują się daleko od centrum i głównych atrakcji turystycznych. W takiej sytuacji trzeba uwzględnić koszt dojazdu do miejsc, które chcemy zobaczyć. A to często może oznaczać, że wydamy wszystko co zaoszczędziliśmy na noclegu. Dlatego zanim zdecydujemy się na dany hostel, zerknijmy na mapę i sprawdźmy jak wygląda transport publiczny w tej części miasta. Skomplikowany, kosztowny dojazd do centrum bywa dyskwalifikujący. Przy wyborze hostelu sprawdźmy też, czy pościel jest wliczona w cenę. Przy noclegach w salach wieloosobowych, gdzie na ogół są tylko jednorazowe prześcieradła, najlepiej sprawdzi się lekki śpiwór i mały jasiek. Zwiększą ciężar bagażu, ale zapewnią spokojniejszy sen.