Idealna apteczka podróżnika

W walizce lub plecaku musi znaleźć się miejsce na podróżną apteczkę. Ponieważ nigdy nie wiadomo co może się nam przydarzyć w podróży, najpotrzebniejsze lekarstwa i opatrunki warto zawsze mieć pod ręką. Podróżna apteczka nie musi być ogromna i bogato wyposażona – wystarczy, by była odpowiednio wyposażona.

Podstawowe wyposażenie podróżnej apteczki powinno zawierać trochę najpotrzebniejszych lekarstw i środki opatrunkowe. W podróż najlepiej zabrać sprawdzone już środki przeciwbólowe, najlepiej zawierające ibuprofen lub paracetamol – czyli te, po które najczęściej sięgamy w domu. Po pierwsze dlatego, że ich działanie jest już nam znane. Po drugie dlatego, że leki przeciwbólowe mają też działanie przeciwgorączkowe i sprawdzą się także gdy poczujemy zbliżające się przeziębienie.

Zestaw leków uzupełnijmy czymś od bólu gardła, rozpuszczalnym wapnem (poradzi sobie z reakcjami alergicznymi i podrażnieniami) oraz węglem, który jest prostym, uniwersalnym lekarstwem za granicą niemalże nieznanym i niedostępnym. Można zapakować też te lekarstwa, z których częściej korzystamy na co dzień – lek na chorobę lokomocyjną, zgagę czy wzdęcia będzie przydatny dla osób, które zmagają się z takimi dolegliwościami.

Lepiej zaś nie brać aspiryny, zwłaszcza przy egzotycznych wojażach (obniża krzepliwość krwi), oraz antybiotyków (w podróży nie można ich przechowywać w odpowiednich warunkach). W apteczce powinny też znaleźć się środki opatrunkowe, najlepiej w postaci gotowego zestawu plastrów, elastycznego bandaża oraz wody utlenionej w żelu lub sprayu (jest lżejsza). Warto też wziąć ze sobą środek na owady, krem z wysokim filtrem oraz coś na oparzenia słoneczne.

Pamiętajmy, by wszystko spakować z głową. Nie trzeba brać całych opakowań z lekarstwami – wystarczy po listku. Zebrane listki z tabletkami koniecznie odpowiednio zabezpieczmy, na przykład poprzez spakowanie w tekturowe pudełeczko lub przewiązanie ich gumką i umieszczenie w osobnej kieszonce kosmetyczki. Jeśli nie wędrujemy z dużym plecakiem tylko zwiedzamy i wracamy do hotelu co wieczór, noszenie apteczki przy sobie jest kłopotliwe. Wówczas przygotujmy zestaw absolutnego minimum składający się z kilku tabletek najpotrzebniejszych leków, paru plastrów różnej wielkości i małego żelu antybakteryjnego. Całość zamknijmy w niedużej kosmetyczce, która zmieści się w każdej torebce czy plecaku.