Poręczny bagaż podręczny

O potędze bagażu podręcznego przekonują się nie tylko stali klienci tanich linii lotniczych. Podróżowanie z samym bagażem podręcznym jest też wygodne i daje nam elastyczność – możemy zjawić się na lotnisku tuż przed odlotem, bo nie musimy nadawać bagażu. Warto wiedzieć jak się spakować, by bagaż podręczny był też poręczny.

walizka

Source: simplysalvage.com via Maria on Pinterest

Przede wszystkim pamiętajmy, że każda linia lotnicza ma inne wymagania i ograniczenia w zakresie bagażu podręcznego. W większości linii lotniczych dopuszczalna jest zgrabna walizka lub plecak o wymiarach 55x45x25 cm i wadze do 8-10 kg. Większe restrykcje wprowadzają tani przewoźnicy, oni też najdokładniej sprawdzają wymiary i wagę w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i nakładają dość wysokie kary za nieprzepisowy bagaż. Dlatego przed pakowaniem sprawdźmy jaki bagaż podręczny możemy zabrać na pokład danego samolotu.

Z czym podróżować? To zależy gdzie się wybieramy i jak będziemy spędzać czas. Jeśli jedziemy w jedno miejsce i nie będziemy zmieniać noclegów, możemy wybrać walizkę. Jej zaletą jest to, że jest wygodna w transporcie i pozwala na uporządkowanie wszystkich zabieranych rzeczy. W ofertach firm takich jak Samsonite czy American Tourister bez problemu znajdziemy modele zaprojektowane z myślą o podróżach wyłącznie z bagażem podręcznym. Walizki mają więc wymiary pozwalające na zabranie ich na pokład większości linii lotniczych, do tego są wykonane z lekkich materiałów  a przy bagażu podręcznym każdy gram się liczy. Jeśli jednak będziemy się dużo przemieszczać z całym ekwipunkiem, wybierzmy plecak. Jest lekki, dzięki licznym kieszonkom można go dobrze spakować, a do tego daje nam obie ręce wolne.

Jak się spakować? Podróże z bagażem podręcznym na ogół nie są długie, więc nie musimy brać zbyt wielu rzeczy. Wystarczy kilka koszulek i bielizny na zmianę (zamiast bawełny wybierzmy coolmax – materiał prawie o połowę lżejszy), coś ciepłego i od deszczu (idealna będzie kurtka goreteksowa), zapasowe spodnie i szybkoschnący ręcznik. Warto mieć ze sobą lekkie sandały, w których można spacerować i pójść pod prysznic. Przy pakowaniu kosmetyków pamiętajmy, że wszystkie muszą być zapakowane do przezroczystej torebki i nie mogą mieć łącznej pojemności przekraczającej 1 litr. Najlepiej kupić przezroczystą kosmetyczkę z małymi opakowaniami, które napełnimy ulubionymi kosmetykami.

Na koniec pamiętajmy o tym, że na pokład samolotu nie wniesiemy niczego co znajduje się na liście przedmiotów zakazanych. Nie pakujmy więc nożyczek, pilniczków czy scyzoryków – na pewno zostaną na lotnisku, skonfiskowane po kontroli bagażu.