Lotnisko Balice przyjazne dla czworonożnych pasażerów

Podróżujemy służbowo, turystycznie, z wizytą, dla relaksu itp. W różnych konfiguracjach – samotnie, w parze, z przyjaciółmi, rodziną, a także… z pupilem – czworonogiem. Jak się okazuje przelot wraz z ukochanym psiakiem wcale nie należy do rzadkości. Zanim jednak wybierzemy się w taką podróż warto wiedzieć co nieco na ten temat. Coraz więcej portów lotniczych wychodzi na przeciw takim pasażerom, nie ograniczając się jedynie do procedur, ale organizując również strefy przyjazne dla psów.

pies z walizka
Fot: Shutterstock

Na lotnisku z psem
Takie miejsce „psiej rekreacji” działa np. na krakowskich Balicach. Pamiętajmy jednak o tym, że po przybyciu na lotnisko należy najpierw zgłosić się do punktu odprawy biletowo – bagażowej po specjalną zawieszkę na transporter. W przypadku zwierzaka podróżującego w kabinie wędruje on dalej z właścicielem do punktu kontroli bezpieczeństwa. Niektóre psy spędzają lot w luku bagażowym – wówczas należy zgłosić się do punktu przyjmowania bagażu ponadwymiarowego oraz zwierząt.

pies w transporterze
Fot: Shutterstock

Park dla zwierząt na krakowskim lotnisku
Z myślą o czworonogach w podróży na lotnisku w Balicach uruchomiono specjalny „Park dla zwierząt” zlokalizowany przy Parkingu Terenowym (P2). Psiaki mogą tu skorzystać z zieleńca, urządzeń do zabawy (specjalne pochylnie, płotki czy okrągłe przeskoki), są też poidła z wodą i oczywiście kosze wraz z woreczkami na nieczystości. To kolorowe, przyjazne miejsce przygotowano z myślą o zwierzakach w podróży, psach przewodnikach, a także psach na służbie (np. policyjnych). Warto wiedzieć, że można tu również przyprowadzić kota czy innego zwierza – turystę.

pies tropiący narkotyki
Fot: Shutterstock

Tego typu inicjatywy to najlepszy dowód na to, że jest taka potrzeba, że często podróżujemy ze zwierzakami. Na krakowskich Balicach w ciągu jednego miesiąca (04/2017) odprawiono aż 98 zwierząt – 4 odbyły lot w kabinie, reszta w luku bagażowym. Wszystkie miejsca interesujące dla osób w psim towarzystwie można bez trudu znaleźć korzystając z aplikacji mobilnej Kraków Airport, a opisany wybieg dla psów jest dostępny dla czworonożnych pasażerów przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

park dla psów
Źródło: Kraków Airport