Unijny raport na temat czystości kąpielisk
Sezon urlopowy tuż – tuż, przed nami opalanie, „plażowanie”, morskie kąpiele. W tym kontekście stan europejskich kąpielisk to bardzo interesujące zagadnienie. Planując letnie eskapady warto wiedzieć, że aż 85% kąpielisk na Starym Kontynencie spełnia najbardziej rygorystyczne normy jakości wody. Jeśli chodzi o rodzime plaże taką oceną może poszczycić się 66% obiektów. Wyniki są wiarygodne – opracowała je Komisja Europejska.
Warto wiedzieć, że kraje UE oraz Szwajcaria i Albania kontrolują kąpieliska zgodnie z wytycznymi unijnymi dotyczącymi jakości i czystości wody. Zgodnie z klasyfikacją Unii czystość wody może być doskonała, dobra, dostateczna lub niedostateczna, a kryterium oceny jest obecność bakterii kałowych. Jak łatwo się domyślić ocena niedostateczna nakłada na państwo obowiązek rozwiązania problemu i nałożenia zakazu kąpieli.
Tym bardziej interesujący jest aktualny raport – Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Komisja Europejska opublikowała doroczne sprawozdanie dotyczące jakości wody w europejskich kąpieliskach, opracowane na podstawie badań próbek pobranych z 21 tys. morskich i śródlądowych kąpielisk. Jak się okazuje w 2016 roku ponad 96% europejskich kąpielisk spełniło co najmniej wymagane minimum, ale ważniejsze jest to, że w 85% można było ocenić je jako doskonałe. Oznacza to, że ogromna większość kąpielisk europejskich spełnia najwyższe normy jakości, a to przekłada się na bardzo duży wybór miejsc, które warto odwiedzić podczas urlopu.
Czego możemy dowiedzieć się z raportu?
Otóż kąpieliska o najwyższej jakości wody, wyjątkowo czyste znajdziemy w Luksemburgu, na Cyprze, Malcie, w Grecji oraz w Austrii. W tych krajach najwyższe normy dotyczą od 95 do 99% kąpielisk. W czołówce są też Niemcy, Portugalia i Chorwacja. Nasz wynik również nie jest najgorszy – przebadano 201 kąpielisk i w 90% spełniają one normy unijne, a 66% ma notę doskonałą. Zdecydowanie lepiej prezentują się kąpieliska nad jeziorami, które w 92% spełniają najwyższe wymagania.
Ciekawostką są włoskie kąpieliska, które mimo bardzo wysokich not i miejsca w czołówce europejskiej, mają też wysoki odsetek bardzo brudnych plaż (100 obiektów, czyli 1,85% przebadanych).