Najlepsze linie lotnicze – ranking Brand Finance

Wiele dzisiejszych podróży, służbowych, okolicznościowych oraz turystycznych, odbywamy na pokładzie samolotów. Tak jest najszybciej, wygodnie i wbrew obawom – nadal najbezpieczniej. Coraz częściej okazuje się również, że za transportem lotniczym przemawia czynnik ekonomiczny, czyli opłaca się latać. W tym kontekście warto na pewno wiedzieć, które linie lotnicze zasługują na nasze zaufanie, a pomogą w tym oceny i ratingi opracowane przez ekspertów. Tym bardziej, że o pozycji przewoźników lotniczych świadczą dziś nie tylko oferty, ceny i latające maszyny, ale również dobra marka, renoma, prestiż, zaangażowanie.

aeroflot samolot w powietrzu na tle zakrzywiony horyzont ziemi
Fo: aeroflot.ru

Ciekawe podsumowanie przynosi najnowszy raport firmy doradczej Brand Finance, która uwzględniła i porównała kondycję 50 największych linii lotniczych na świecie. Najistotniejsze kryteria oceny to oczywiście bezpieczeństwo lotów, rozmiar i stan floty, liczba personelu zapewniającego komfort pasażerom oraz działania marketingowe. Trzeba przyznać, że czołowa lokata zaskoczyła wielu specjalistów oraz osoby korzystające z linii lotniczych. Poznajmy zatem pierwszą dziesiątkę najsilniejszych linii według Brand Finance:

w samolocie
fot: Shutterstock

1. Aerofłot (Rosja) – w tym rankingu to najsilniejsza marka lotnicza na świecie (rating AAA), co jest zaskoczeniem, ponieważ przez długi czas linie cieszyły się raczej kiepską opinią. To już przeszłość, dziś rosyjski przewoźnik jest ceniony m.in. za skuteczne budowanie rozpoznawalnej marki oraz za modernizację floty. Nie bez znaczenia jest fakt, iż Aerofłot sponsoruje kultową drużynę Manchester United – najdroższą futbolową markę świata.

logo Aeroflot russian Airlines
fot: aeroflot.ru

2. Aeromexico (Meksyk) to linie lotnicze o wieloletniej historii – istnieją od 1934 r.
3. American Airlines (USA) – amerykańskie linie lotnicze z siedzibą w Teksasie, działają od 1930 r.
4. China Southern Airlines (Chiny) – największe linie lotnicze w Azji.
5. Delta Airlines (USA) – to amerykański przewoźnik działający od 1929 r. Największe linie na świecie pod względem rozmiaru floty, liczby obsługiwanych portów oraz zysków.
6. Emirates (Dubaj) z siedzibą w Dubaju, własność rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Emirates to laureat wielu wyróżnień i nagród dla najlepszych przewoźników. Sponsor m.in. klubów piłkarskich A.C. Milan i Real Madryt oraz wyścigów Formuły 1.

linie emirates saomot na tle chmur
Fot: emirates.com

7. JetBlue (USA) – amerykańskie tanie linie lotnicze z siedzibą w Nowym Jorku; głównym portem jest znane nowojorskie lotnisko JFK
8. Southwest Airlines USA) to amerykańska tania linia lotnicza z siedzibą w Dallas, największy przewoźnik na świecie pod względem liczby pasażerów obsługiwanych w lotach krajowych.
9. Turkish Airlines (Turcja) – narodowe tureckie linie lotnicze z siedzibą w Stambule.
10. Westjet Airlines (Kanada) – tania linie z siedzibą w Calgary, latają głównie w Ameryce Północnej, choć mają w swojej ofercie (jako pierwsi) loty na kontynent europejski.