Odyseusz – rejestracja wyjazdów zagranicznych

Planując zagraniczny wyjazd, służbowy czy też turystyczny i krajoznawczy, na ogół zastanawiamy się nad tym co spakować, poszukujemy lokalnych atrakcji, miejsc wartych zwiedzania oraz miejscowych hoteli, restauracji, wypożyczalni aut itp. Poniekąd słusznie nie piętrzymy przed sobą trosk i obaw, choć jest wiele racji w powiedzeniach typu „przezorny zawsze ubezpieczony”, czy „na zimne dmuchać”.

źródłó: www.odyseusz.msz.gov.pl
źródłó:www.odyseusz.msz.gov.pl

W tym kontekście doskonałym rozwiązaniem może być nowy portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych o nazwie Odyseusz. Jest to miejsce w sieci, w którym można zarejestrować swoją zagraniczną podróż. Zapewne pojawi się wątpliwość i pytanie – po co…?
Portal został uruchomiony przede wszystkim z uwagi na realne ryzyko, ewentualność nieprzewidzianych wydarzeń, sytuacji kryzysowych, w których polskim turystom potrzebna będzie pomoc. Dzięki rejestracji, MSZ będzie miało dokładne dane na temat liczby turystów w danym regionie, planów ich podróży, aktualnego miejsca pobytu.
Z drugiej strony jest to także cenne źródło wiedzy dla samych podróżujących, którzy na serwisie Odyseusz mogą dowiedzieć się wiele na temat aktualnej sytuacji w miejscu, które jest celem podróży.
Jeśli chodzi o praktyczne wykorzystanie portalu, mamy tu również możliwość zarejestrowania udziału w wyborach poza granicami kraju.

Serwis Odyseusz jest miejscem jak najbardziej bezpiecznym, jeśli chodzi o dane zarejestrowanych użytkowników, z gwarancją MSZ. Ponadto dane są systematycznie usuwane. W przypadku krótkich podróży już po 14 dniach od ich zakończenia. Dane uczestników długoterminowych wyjazdów są przechowywane przez rok. Warto wiedzieć, że osoby, które wyjeżdżają na dłużej, na kilka miesięcy albo podróżują bardzo często, mogą zarejestrować stałe konto, które zawsze będzie zawierało aktualne dane o wyjazdach, miejscach pobytu itp.