Park sensoryczny w gliwickiej Radiostacji

Park sensoryczny… brzmi tajemniczo? Już wkrótce będzie można na własne oczy i uszy przekonać się cóż to za miejsce. W październiku taki park zostanie oddany do użytku w Gliwicach, w wyjątkowym miejscu jakim jest tamtejsza Radiostacja.

wieza
Radiostacja, wieża nadawcza
Fot: Shutterstock

Historyczna Radiostacja w Gliwicach sama w sobie jest atrakcją turystyczną i dla mieszkańców miasta. Kompleks powstał w latach 30-tych ubiegłego stulecia, a najważniejszym i najbardziej znanym obiektem jest imponująca wieża nadawcza będąca swoistą wizytówką Gliwic. Warto wiedzieć, że właśnie ta wieża jest uznawana za najwyższy tego typu drewniany budynek na świecie. Radiostacja jest także zabytkiem techniki radiowej i wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dotychczas na terenie Radiostacji działał jeden z oddziałów gliwickiego muzeum. Teraz nie lada atrakcją będzie wspomniany Park Sensoryczny.

wieża 2
Wieża nadawcza
Fot: wikipedia

Nowa inwestycja obejmuje 2,5 tys. m² powierzchni i ma popularyzować dźwięk jako zjawisko fizyczne. W tym celu w parku umieszczono aż dziesięć niezwykłych urządzeń akustycznych (m.in. ksylofon, organy rurowe, armata powietrzna i gongi), które pozwolą na odczuwanie fal dźwiękowych zmysłem dotyku. Zwiedzający znajdą też wiele informacji na temat dźwięku po uruchomieniu specjalnej aplikacji na smartfonie (kody dostępne na betonowych klockach umieszczonych na terenie parku). Kolejną atrakcją jest symulator operatora do naziemnego sterowania kamerą umieszczoną na maszcie Radiostacji. Podgląd na ekranie pokaże spektakularny widok na miasto. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje jest to również park, można więc będzie oddawać się relaksowi, posiedzieć na ławeczkach, spacerować po alejkach i podziwiać roślinność.

park sensoryczny
Fot: gliwice.eu/ M. Fołtyn

Park ma być dostępny dla gości od połowy października, a oficjalne otwarcie zapowiedziano na wieczór 21 października; gwoździem programy będzie dźwiękowo-świetlne show. Park będzie czynny przez cały rok. Wszystkie urządzenia są dostępne dla osób niepełnosprawnych.