Poznaj Góry Pieprzowe

Sandomierz nie wymaga dziś rekomendacji. Turyści odwiedzają to malowniczo położone miasteczko zarówno ze względu na bezdyskusyjne walory, jak i wielkie powodzenie serialu „Ojciec Mateusz”. Warto jednak wiedzieć, że lokalne atrakcje to nie tylko uroki samego Sandomierza, całkiem niedaleko na turystów czekają stosunkowo mało znane Góry Pieprzowe.

góry
Góry Pieprzowe
Fot: wikipedia

Z Sandomierza w góry

Swoją drogą to dziwne, że miejsce tak wyjątkowe i niezwykłe jak Góry Pieprzowe nie jest mocnym punktem turystycznych map Polski. Ale może to lepiej… dzięki temu „Pieprzówki” nie są oblegane przez turystów. A zatem kiedy już nacieszymy wzrok sandomierską Starówką, zobaczymy na własne oczy Wąwóz Królowej Jadwigi, poszukamy śladów słynnego Ojca Matusza w Sandomierzu, mamy całkiem niedaleko do uroków Gór Pieprzowych, można tam dotrzeć spokojnym spacerkiem.

sandomierz
Sandomierz, Stare Miasto
Fot: pixabay.com

Spacer „Pieprzówkami”

Przede wszystkim „Pieprzówki” to najstarsze góry w Polsce, budulcem są tu skały kambryjskie, które liczą sobie aż 500 milionów lat! Wrażenie robią także krajobrazy, jakie zapewnia przechadzka po prehistorycznych wzniesieniach – góry leżą bowiem nad Wyżyną Sandomierską i mamy naprawdę wspaniały widok na dolinę Wisły oraz turystyczną perełkę, jaką stał się Sandomierz. Warto wiedzieć, że spacer Pieprzówkami tylko pozornie jest łatwą przechadzką, wzniesienia nie są co prawda wysokie i strzeliste, ale szlaki prowadzą raz w górę, raz w dół, bywa stromo, wędruje się przez jary i nieprzedeptane przez turystów ścieżki.

róże
Fot: turystyka.sandomierz.pl

Róże i egzotyka w Górach Pieprzowych

Na uwagę zasługuje również tutejsza flora. Niby w Polsce, niby swojsko, ale mamy do czynienia z interesującą egzotyką. Znajdziemy tu roślinność typową dla stepów i dla terenów podmokłych. Największą atrakcją florystyczną jest jednak tutejsze naturalne rosarium, jednocześnie największe w Polsce (być może również w Europie) skupisko dziko rosnących róż.

opatów
Kolegiata w Opatowie
Fot: wikipedia

Historycznie w Górach Pieprzowych

Wyprawa w góry Pieprzowe to atrakcja również dla amatorów zwiedzania, leżą bowiem na szlaku łączącym Gołoszyce z Piotrowicami. Można zatem odwiedzić tak interesujące miejsca jak chociażby Ujazd z ruinami XVII-wiecznego zamku Krzyżtopór. Wędrując dalej trafimy do wsi Karwów, gdzie urodził się Wincenty Kadłubek oraz do Opatowa ze słynną komandorią Templariuszy.