Poznaj Góry Pieprzowe
Sandomierz nie wymaga dziś rekomendacji. Turyści odwiedzają to malowniczo położone miasteczko zarówno ze względu na bezdyskusyjne walory, jak i wielkie powodzenie serialu „Ojciec Mateusz”. Warto jednak wiedzieć, że lokalne atrakcje to nie tylko uroki samego Sandomierza, całkiem niedaleko na turystów czekają stosunkowo mało znane Góry Pieprzowe.

Fot: wikipedia
Z Sandomierza w góry
Swoją drogą to dziwne, że miejsce tak wyjątkowe i niezwykłe jak Góry Pieprzowe nie jest mocnym punktem turystycznych map Polski. Ale może to lepiej… dzięki temu „Pieprzówki” nie są oblegane przez turystów. A zatem kiedy już nacieszymy wzrok sandomierską Starówką, zobaczymy na własne oczy Wąwóz Królowej Jadwigi, poszukamy śladów słynnego Ojca Matusza w Sandomierzu, mamy całkiem niedaleko do uroków Gór Pieprzowych, można tam dotrzeć spokojnym spacerkiem.

Fot: pixabay.com
Spacer „Pieprzówkami”
Przede wszystkim „Pieprzówki” to najstarsze góry w Polsce, budulcem są tu skały kambryjskie, które liczą sobie aż 500 milionów lat! Wrażenie robią także krajobrazy, jakie zapewnia przechadzka po prehistorycznych wzniesieniach – góry leżą bowiem nad Wyżyną Sandomierską i mamy naprawdę wspaniały widok na dolinę Wisły oraz turystyczną perełkę, jaką stał się Sandomierz. Warto wiedzieć, że spacer Pieprzówkami tylko pozornie jest łatwą przechadzką, wzniesienia nie są co prawda wysokie i strzeliste, ale szlaki prowadzą raz w górę, raz w dół, bywa stromo, wędruje się przez jary i nieprzedeptane przez turystów ścieżki.

Róże i egzotyka w Górach Pieprzowych
Na uwagę zasługuje również tutejsza flora. Niby w Polsce, niby swojsko, ale mamy do czynienia z interesującą egzotyką. Znajdziemy tu roślinność typową dla stepów i dla terenów podmokłych. Największą atrakcją florystyczną jest jednak tutejsze naturalne rosarium, jednocześnie największe w Polsce (być może również w Europie) skupisko dziko rosnących róż.

Fot: wikipedia
Historycznie w Górach Pieprzowych
Wyprawa w góry Pieprzowe to atrakcja również dla amatorów zwiedzania, leżą bowiem na szlaku łączącym Gołoszyce z Piotrowicami. Można zatem odwiedzić tak interesujące miejsca jak chociażby Ujazd z ruinami XVII-wiecznego zamku Krzyżtopór. Wędrując dalej trafimy do wsi Karwów, gdzie urodził się Wincenty Kadłubek oraz do Opatowa ze słynną komandorią Templariuszy.