Studzianka – historia i obyczaje Tatarów
Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Bawić się, podróżować, uczyć i poznawać? Można na przykład zaplanować rodzinny wyjazd do Studzianki w lubelskim i przyjrzeć się historycznym zwyczajom Tatarów. Ba! nie tylko przyjrzeć, można w nich uczestniczyć.
Studzianka to niewielka wieś w województwie lubelskim, która przed wiekami była w większości zamieszkiwana przez ludność tatarską. Dziś jest to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, ponieważ właśnie tu można z bliska zobaczyć jak żyli Tatarzy. Program dla turystów, przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, obejmuje np. strzelanie z łuku, zwiedzanie historycznego cmentarza, udział w zwyczajowych obrzędach tatarskich czy wreszcie gotowanie tatarskich przysmaków.
Niewątpliwie wyprawa do Studzianki to znakomity pomysł dla całej rodziny. Warsztaty strzelania z łuku tatarskiego są przygotowane tak, że mogą w nich uczestniczyć również najmłodsi. Łuki, zajęcia, zawody są odpowiednie nawet dla trzyletnich maluchów. Turnieje łucznicze są zatem okazją do obserwowania, kibicowania, ale także znakomitej, wspólnej zabawy. Zawody dla drużyn, rodzin mogą także dotyczyć takich umiejętności jak rzut podkową, rzut strzałą na odległość, przenoszenie tarcz, poszukiwania tatarskiego skarbu czy lepienie ciasta. Wizyta w Studziance to niepowtarzalna okazja do zobaczenia z bliska obyczajów, obrzędów tatarskich. Warto również wybrać się na wieczór poezji i motywu tatarskiego w literaturze, sztuce i filmie. Dodatkowym smaczkiem (dosłownie) są organizowane dla turystów warsztaty przyrządzania potraw tatarskich.