Termy, gorące kąpiele i sauna – przygotuj się do zimowego relaksu
Kiedy za oknami zimno, wieje i pada śnieg z deszczem idealnym pomysłem na relaks mogą być coraz popularniejsze termy, a może wizyta w saunie z prawdziwego zdarzenia… Zimowy weekend albo wyjazd na ferie można wykorzystać właśnie w ten sposób, ale najpierw warto się do tego odpowiednio przygotować i poznać ewentualne zalecenia oraz przeciwwskazania.
Niezbędnik wielbiciela zdrowotnych kąpieli
Praktycznie w każdej turystycznej miejscowości znajdziemy dziś miejsca nastawione na taki zdrowy relaks, a ośrodki z termami przyciągają wielu turystów. Zanim będziemy dosłownie w gorącej wodzie kąpani, zatrzymajmy się na chwilę nad spakowanym bagażem i sprawdźmy czy mamy niezbędny ekwipunek:
- strój kąpielowy,
- klapki basenowe,
- czepek, jeśli regulamin ośrodka tak nakazuje.
Przed wejściem do gorącej, termalnej wody warto zdjąć soczewki, jeśli wada wzroku na pozwala, również okulary.
Przeciwwskazania – termy, gorące, zdrowotne kąpiele
Nie każdy może korzystać ze zdrowotnych kąpieli. Szczegółowe przeciwwskazania znajdziemy zawsze na stronie internetowej ośrodka, w ogólnie dostępnym regulaminie. Są jednak takie schorzenia, problemy i dolegliwości, które na pewno wykluczają możliwość kąpieli w basenach:
- choroby zakaźne,
- zakaźne wysypki skórne,
- otwarte rany
W przypadku kąpieli siarkowych:
- gruźlica,
- nowotwory,
- niewydolność krążenia znacznego stopnia,
- jaskra,
- stany podgorączkowe,
- bardzo obniżona odporność.
Konsultacji lekarskiej wymaga zażywanie zdrowotnych kąpieli przez osoby w podeszłym wieku i kobiety w ciąży. Oczywiście z basenów nie mogą korzystać osoby będące pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub innych o podobnym działaniu.
Sauna – etykieta i przeciwwskazania
Dużą popularnością cieszą się również sauny, ich dobroczynny wpływ na samopoczucie, zdrowie i kondycję jest nie do przecenienia. A jak wygląda savoir-vivre w przypadku sauny? Na wstępie na pewno nasuwa się zasadnicze pytanie – z sauny korzystamy nago czy np. w stroju kąpielowym albo w ręczniku? Otóż w saunie suchej kostium czy ręcznik chronią nie tylko przed wścibskimi spojrzeniami, ale przede wszystkim przed oparzeniami, zaleca się raczej owinięcie ręcznikiem niż kąpielówki czy bikini. W saunie mokrej panuje wysoka wilgotność i tu zdecydowanie lepiej wejść nago, ogromna ilość pary zapewnia prywatność. Wiele saun np. w ośrodkach SPA, wyznacza specjalną strefę nagości, do której wchodzi się tylko w przysłowiowym stroju Adama. Abstrahując od odzieżowych dylematów należy pamiętać, aby nie wchodzić do sauny zupełnie na czczo ani po obfitym posiłku.
Inne przeciwwskazania to:
- choroby serca i tarczycy,
- nadciśnienie,
- klaustrofobia,
- epilepsja,
- nowotwory,
- reumatyzm,
- ostre infekcje,
- astma,
- gorączka,
- ciąża i menstruacja.
Oczywiście również do sauny nie należy wchodzić pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.