Poznajmy miasta, które zostaną Europejskimi Stolicami Kultury

Lubisz planować wyjazdy, atrakcyjne wycieczki z dużym wyprzedzeniem? A może chcesz wcześniej poznać miejsca, które już wkrótce będą turystycznym hitem? Jeśli tak, na pewno warto w planach uwzględnić miasta, które w najbliższej przyszłości staną się Europejskimi Stolicami Kultury.

logo
fot: wroclaw2016.pl

Aarhus w Danii (2017), dziś znane bardziej jako kulinarna metropolia dzięki trzem gwiazdkom Michelin przyznanym tutejszym restauracjom (Frederikshoj, Gastromé i Substans). Aarhus to miasto uniwersyteckie, pełne muzeów:
• pierwsze na świecie muzeum poświęcone historii kobiet,
• Muzeum Okupacji,
• Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS,
• Muzeum Starego Miasta Den Gamle By z grami, w które bawiły się dzieci w średniowieczu.
Aarhus znamy też dzięki najszybszemu promowi na świecie.

aarhus
Aarhus
Fot: istock

Pafos – Cypr (2017) – jedno z najstarszych miast w Europie, z zabytkami z ery neolitu. Dzieli się na:
• Kato Pafos (Dolne Pafos) – nowoczesny kurort nastawiony na turystów, ale także liczne zabytki, stanowiska archeologiczne,
• Ktimę (Górne Pafos – spokojne dzielnice, muzea, instytucje, piękne wille

pafos
Pafos
fot: istock

Leeuwarden w Holandii (2018) – miejsce urodzenia Mati Hari, a także siedziba największych targów kwiatów i… bydła w Holandii. Warto również odwiedzić Fries Natuurmuseum z wystawą poświęconą kanałom, które przecinają miasto.

Leeuwarden
Leeuwarden
fot: shutterstock

Valletta na Malcie (2018) – na niewielkiej przestrzeni (55ha) mieści się aż 320 zabytków, co tworzy najbardziej skoncentrowany historycznie teren na świecie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto podziwiać także tutejszy październikowy karnawał (Notta Bianca), kiedy to w nocy otwierają się wszystkie muzea i przestrzenie kulturalne, odbywają się koncerty, przedstawienia i wszystko… za darmo.

valetta
Valetta
fot: Shutterstock

Plovdiv w Bułgarii (2019) – centrum tętni życiem, a Stare Miasto kusi spokojem i niezwykłą architekturą (XIX-wieczna zabudowa, malownicze freski, galerie sztuki). Wszędzie zachwycają rzymskie ruiny, a prawdziwą perłą jest amfiteatr z czasów rzymskich, w którym nadal wystawiane są opery i balety

plovdiv
Plovdiv
fot: Shuttetstock

Matera we Włoszech (2019) – znana z filmu „Pasja”, w którym udawała Jerozolimę. Jedno z najstarszych miast świata. Wiele domów przekształconych na hotele puby i kluby mieści się w pomieszczeniach wydrążonych w jaskiniach tysiące lat temu.

matera
Matera
fot: Shutterstock