Urlop prawdziwego kociarza

Wakacje, urlopy to dla kociarzy nie lada wyzwanie. O ile pies jest przywiązany przede wszystkim do swoich „człowieków”, o tyle kot odczuwa silną więź z miejscem. Dlatego wszelkie dalekie czy bliskie eskapady z kotem wymagają starannego przygotowania i rzetelnej wiedzy.

kot wyjazd
Fot: Shutterstock

Wielu amatorów kotów na czas urlopów organizuje swoim podopiecznym troskliwą opiekę. Może być to zaprzyjaźniona sąsiadka, ktoś z rodziny, przyjaciółka itp. W takiej sytuacji warto odpowiednio wczesnej „zaprzyjaźnić”, oswoić ukochanego futrzaka z kocią baby sitter. Należy również zadbać o odpowiedni zapas jedzenia, zwłaszcza jeśli korzysta się ze specjalistycznej karmy weterynaryjnej dla kotów. Takiej, której nie kupuje się w marketach czy zwykłych sklepach. Oczywiście opiekun czy opiekunka kotka muszą wiedzieć jak go żywić, na co zwracać uwagę i co ewentualnie powinno zaniepokoić w zachowaniu czworonożnego pupila. Zapewnienie kociakowi dostępu do świeżej wody i czystej kuwety to kolejne istotne elementy opieki.

karma
Zostawiamy odpowiedni zapas karmy. Fot: purina.pl

Oczywiście nie każdy decyduje się na pozostawienie kociaka w domu. Planując wyjazd z kocim milusińskim należy odpowiednio wcześniej przygotować go do realiów podróży, np. do jazdy samochodem. Niezbędne jest przygotowanie kociego ekwipunku, czyli bezpiecznego transportera, poidełka, wody, ręczników papierowych na okoliczność lokomocyjnych dolegliwości czy też innych gastrycznych „wypadeczków”. Podobnie jak w przypadku psów raczej nie zaleca się karmienia przed podróżą i w trakcie. Niemniej jednak warto mieć pod ręką porcję kociego posiłku. W przypadku żywienia karmą weterynaryjną dla kotów na pewno rozsądnie będzie zabrać zapas potrzebny na cały pobyt urlopowy. Specjalistyczne karmy weterynaryjne dla kotów są bowiem dostępne głównie w lecznicach i sklepach zoologicznych, które niekoniecznie znajdziemy w letniskowych czy zimowych kurortach.

Tymczasem zapewnienie ciągłości diety karmą weterynaryjną ma dla kotów ogromne znaczenie. Nie dość że są to wybredni smakosze, to jeszcze mają wyjątkowo wrażliwy układ pokarmowy. A zatem kot, który na co dzień jada np. karmę PRO PLAN OPTIRENAL dla zdrowia nerek czy też menu dla seniora z kompozycją składników odżywczych LONGEVIS, powinien mieć zapewniony taki sam „jadłospis” również na czas urlopowego wyjazdu.

Pamiętamy o zabraniu karmy weterynaryjnej Fot: purina.pl
Pamiętamy o zabraniu karmy weterynaryjnej
Fot: purina.pl

Przebywając w miłym kurorcie, w pensjonacie czy w wynajętym domku, należy koniecznie pamiętać o pilnowaniu pupila. Przywiązany przede wszystkim do miejsca zamieszkania z którego przyjechał, może wykorzystać pierwszą okazję i czmychnąć. Niestety często odnalezienie przyjaciela zagubionego w nowym miejscu jest trudne, a nawet kończy się niepowodzeniem.