Wycieczki w czasie ferii – kilka propozycji

Przed nami czas ferii zimowych. Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym jak spędzić je ciekawie i niebanalnie. Szczególnie jeśli okoliczności nie sprzyjają dwutygodniowej eskapadzie w góry lub w inne równie malownicze okoliczności przyrody. Warto ten czas wykorzystać na poznanie wyjątkowych, interesujących miejsc, których na mapie Polski na pewni nie brakuje. Postaramy się przybliżyć choć kilka z nich, ale oczywiście każdy może poszukać celu zimowych wyjazdów na własną rękę.

tablica pamięci
Fot: wikipedia

Istebną znamy jako miejscowość turystyczną w powiecie cieszyńskim, niedaleko granicy polsko czeskiej. Znane są trasy narciarskie i doskonałe warunki dla amatorów białego szaleństwa. Warto jednak wiedzieć, że ta malownicza miejscowość jest również od lat kojarzona z wybitnym polskim himalaistą Jerzym Kukuczką. To waśnie w Istebnej mieści się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki utworzona przez żonę himalaisty w 1996 roku. Dla „ludzi gór” jest to miejsce wyjątkowe, które przybliża historię zdobywcy Korony Himalajów. Ale oczywiście nie jest to miejsce jedynie dla amatorów wspinaczki. Odwiedzając to wyjątkowe miejsce np. wraz z dziećmi pokażemy im życie wyjątkowego człowieka, który realizował swoją wielką pasję i zginął ponad 25 lat temu. Dzięki temu jego dokonania i historia pozostają nadal żywe.

muzeum
Fot: muzeum-narciarstwa.pl

Muzeum Narciarstwa w Cieklinie to kolejne miejsce, które warto odwiedzić. To muzeum, które udowadnia, że taki sposób poznawania i uczenia się może być naprawdę ciekawy. Można tu zobaczyć największą kolekcję sprzętu narciarskiego w kraju, a niektóre eksponaty są naprawdę wiekowe. I to dosłownie, ponieważ ekspozycje prezentują historię narciarstwa na przestrzeni ponad 120 lat. W muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie czekają nie tylko eksponaty – sprzęt i akcesoria, ale również odznaki, książki i wiele materiałów związanych z narciarstwem.

kopalnia janina
Fot: tauron-wydobycie.pl

Całą rodziną można wybrać się również do sztolni Kopalni Węgla Janina w Libiążu. Kilkadziesiąt lat temu było to miejsce, w którym znajdowała się baza szkoleniowa dla adeptów górnictwa. Dziś część ogromnej sztolni jest zaadaptowana dla zwiedzających, co pozwala poznać od środka specyfikę pracy górniczej, a także przyjrzeć się historii tego jakże trudnego zawodu.

Sprawdź także Bieszczady dla całej rodziny